fbpx

Z nowym rokiem w Częstochowie znów będzie pobierana opłata targowa

Po rocznej przerwie powraca w Częstochowie opłata targowa. Będzie ona pobierana przez inkasentów od 1 stycznia 2022 r.

Przypomnijmy, opłata targowa została zawieszona na początku 2021 r. Był to efekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. „Covidowa” zmiana obowiązuje więc do końca 2021 r.

Powrót opłaty targowej uchwalony został przez Radę Miasta Częstochowy 28 października 2021 r. Zgodnie z uchwałą opłata wprowadzona na terenie Częstochowy będzie pobierana od 1 stycznia 2022 r.

Opłacie targowej podlega sprzedaż w każdym miejscu, w którym jest prowadzona, z wyjątkiem sprzedaży w obiektach budowlanych spełniających definicje budynku lub jego części. To oznacza, że brak formalnego określenia przez gminę targowiska nie wyklucza obowiązku uiszczania opłaty targowej w razie prowadzenia sprzedaży w miejscu publicznym.

Rada Miasta Częstochowy w Uchwale z dnia 16 grudnia 2021 r. wyznaczyła inkasentów, którzy będą pobierać opłatę targową na targowiskach.
Są to WAKAND S.C. W. Maculewicz, K. Maculewicz na targowisku przy ul. Michaela Faradaya; Wojewódzka Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska na targowisku przy ul. Radomskiej; PKS Diagnostyka i Stacja Obsługi Sp. z o.o. na targowisku przy ul. Legionów i ul. Złotej; Stowarzyszenie Producentów Warzyw, Owoców i Kwiatów „PROMENADA II” na targowisku przy Promenadzie Czesława Niemena, przy ul. Jerzego Kurpińskiego-„Ponurego” i al. Armii Krajowej nr 76, 78, 80; Stowarzyszenie Częstochowski Klub Motocyklowy „WŁÓKNIARZ” na targowisku przy ul. Olsztyńskiej – ul. Wilhelma Orlik-Rückemanna oraz Giełda Samochodowa „Grabowski” s. c. na targowisku przy ul. Poselskiej.

TABELA DZIENNYCH STAWEK OPŁATY TARGOWEJ NA 2022 ROK (Przedmiot – dzienne stawki w zł)

I. Przy sprzedaży z pojazdów samochodowych i przyczep:
1) od samochodu osobowego i wozu konnego – 23
2) od samochodu o ładowności do 1,5 t włącznie i ciągnika – 29
3) od samochodu o ładowności pow. 1,5 t  – 51
4) od sprzedaży z przyczepy opłata jest równa opłacie stosowanej przy sprzedaży z pojazdów samochodowych jak w punktach: I.1, I.2, I.3.

II. Przy sprzedaży z pojazdów samochodowych i przyczep wyłącznie produktów rolnych, krajowych nieprzetworzonych:
1) od samochodu osobowego i wozu konnego  – 12
2) od samochodu o ładowności do 1,5 t włącznie i ciągnika  – 21
3) od samochodu o ładowności powyżej 1,5 t – 35
4) od sprzedaży z przyczepy opłata jest równa opłacie stosowanej przy sprzedaży z pojazdów samochodowych jak w punktach: II.1, II.2, II.3

III. Przy sprzedaży z ręki, kosza, wiadra, słoika – 8

IV. Przy sprzedaży z każdego stanowiska handlowego wg zajmowanej powierzchni:
1) do 2 m2 włącznie – 18
2) powyżej 2 m2 do 5 m2 włącznie – 23
3) powyżej 5 m2 do 10 m2 włącznie – 29
4) powyżej 10 m2 do 20 m2 włącznie – 35
5) powyżej 20 m2 – 38

V. Przy sprzedaży odzieży używanej – 6

VI. Przy sprzedaży pojazdów na giełdach samochodowych – za wjazd na giełdę:
1) pojazdem jednośladowym – 11
2) pojazdem dwuśladowym – 23

(mat. UM Częstochowy)