W czwartek w Szpitalu Mazovia w Częstochowie odbyła się pierwsza w województwie śląskim operacja w asyście robota da Vinci. Dotyczyła onkologii urologicznej.
Szpital Mazovia rozpoczął w marcu tego roku działalność w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30, gdzie do niedawna działała placówka onkologiczna Nu-Med, zamknięta w lipcu 2021 roku. Mazovia jako pierwsza placówka medyczna w regionie wprowadziła do swojej oferty zabiegi urologiczne z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.
Da Vinci to nowoczesna, małoinwazyjna technologia operacyjna, która oznacza dla pacjentów większą precyzję zabiegów urologicznych oraz szybszy powrót do zdrowia. To innowacyjny robot medyczny, który umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych z takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna itp.
W czwartek w Częstochowie wykonano operację prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci. Był to zabieg usunięcia nowotworu prostaty, który wykonał zespół urologów ze Szpitala Mazovia w Warszawie. Dzięki wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w laparoskopowej radykalnej prostatektomii, zmniejsza się ryzyko samej operacji, a czas powrotu do pełnej aktywności życiowej jest krótszy. Po trzech dobach od zabiegu pacjent jest wypisywany do domu bez cewnika, co znacznie skraca okres gojenia i rekonwalescencji.
Szpital Mazovia w Częstochowie oferuje pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego z zakresu urologii oraz onkourologii. Szpital dysponuje trzydziestoma łóżkami, dwiema salami operacyjnymi oraz pełnym zapleczem diagnostycznym. Placówka specjalizuje się w leczeniu nowotworów urologicznych, m.in. prostaty, nerki, jądra, pęcherza, zajmuje się też urologią dziecięcą oraz leczeniem innych schorzeń, takich jak: kamica moczowa czy nietrzymanie moczu. Szpital będzie starać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
– Pacjenci onkologiczni, w tym chorzy na raka prostaty, oraz cierpiący na inne schorzenia urologiczne, powinni mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych technik leczenia stosowanych na świecie. Jako Szpital Mazovia jesteśmy gotowi świadczyć takie usługi, współpracując zarówno z partnerami publicznymi, jak i środowiskiem medycznym – mówi prof. dr hab.n.med. Igal Mor, dyrektor Szpitala Mazovia, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Szpital Mazovia to nowoczesna placówka urologiczna, działająca od 12 lat na rynku medycznym w Polsce. Pierwsza placówka Mazovii funkcjonuje w Warszawie od 2009 roku. Częstochowa jest drugą lokalizacją, w której operują urolodzy Szpitala Mazovia, a w tym roku ma jeszcze zostać otwarta trzecia placówka w Ząbkach pod Warszawą. Specjaliści z Mazovii współpracują także z ośrodkami w Legnicy, Radomiu oraz Wołominie.
LNŚ/UM Częstochowa