Olsztyn z największymi dochodami podatkowymi na pierwszym miejscu w powiecie

0
294

Według rankingu zamożności gmin publikowanego przez Ministerstwo Finansów, Gmina Olsztyn plasuje się na pierwszym miejscu w Powiecie Częstochowskim.

Według corocznego rankingu, na klasyfikowanych 2400 gmin z całego kraju,  Olsztyn z wynikiem 2 229 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca uplasował się w środku tabeli. Średnio w skali kraju, ale w powiecie częstochowskim wynik ten daje pierwsze miejsce. Zaraz za Olsztynem znalazła się Poczesna z kwotą 2 193zł i Kamienica Polska z 2 137 zł.

Porównując, od lat w kraju króluje Gmina Kleszczów, która za sprawą gigantycznych podatków płaconych przez elektrownię Bełchatów i kopalnię węgla brunatnego osiąga wpływy w wysokości 30 000 zł na głowę mieszkańca. Najniżej w rankingu znajduje się gmina Potok Górny w woj. lubelskim z dochodem 486 zł per capita.

W Olsztynie taki wynik został osiągnięty dzięki podatkom wpływającym z:

  • Infrastruktury elektroenergetycznej – 1,5 mln zł;
  • Nieruchomości – 3,5 mln zł;
  • PIT – 10 mln zł.

„Oznacza to, że mamy na naszym terenie wiele osób uzyskujących spore dochody w ramach swojej działalności zawodowej, co zasila nasz budżet w ramach udziału samorządów gminnych w PIT. A korzystają z tego wszyscy mieszkańcy. Cieszy, że nasze krajobrazy, otoczenie, ale także infrastruktura lokalna powoduje, że Olsztyn przyciąga mieszkańców” – mówi Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Z podatków wpłacanych do kasy państwa w 2019 roku, samorząd gminy z powrotem otrzymał pieniądze z PIT około 38% – 10 mln zł, z CIT niespełna 7% – 86,5 tys. zł, a podatki lokalne zamknęły się łączną kwotą 5 mln zł, w tym 1,5 mln zł od Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W tym są podatki rolne i leśne.

Dzięki temu, że w gminie zamieszkuje coraz więcej zaradnych i zamożnych mieszkańców, mimo braku dużego przemysłu Olsztyn może dużo inwestować w potrzebne rzeczy.

„Dzięki temu możemy realizować wiele inwestycji i mieć środki na wkład własny do funduszy unijnych i innych zewnętrznych środków” – mówi wójt Kucharski.
Najwyższą pozycją w wydatkach w budżecie gminy Olsztyn stanowi oświata, na którą w ubiegłym roku przeznaczono 10,1 mln zł, na inwestycje i remonty infrastruktury gminnej 8,5 mln zł, transport publiczny ponad 1,2 mln zł, oświetlenie 760 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here