fbpx
Strona głównaDomBudownictwoOgrodzenie domu - jakie materiały wybrać?

Ogrodzenie domu – jakie materiały wybrać?

Ogrodzenie domu daje nam poczucie bezpieczeństwa i zachowania prywatności na własnej posesji. Ma ono szczególne znaczenie na froncie budynku – czyli od strony ulicy – ponieważ powinno podkreślać urodę budynku, a do tego chronić przed hałasem. W zależności od wybranych materiałów do zbudowania ogrodzenia domu ich wytrzymałość, estetyka oraz konieczny czas poświęcony na czyszczenie lub konserwację, będzie inny.

Estetyczne ogrodzenie reprezentuje dom i jego mieszkańców, a niekiedy zdradza nieco więcej na temat jego właścicieli. Przejrzyste panele z siatki czy szczelne mury od razu podpowiadają, jaki stosunek do prywatności mają domownicy. Ogrodzenie mówi też o gustach właścicieli.

OGRODZENIE DREWNIANE

Naturalne drewno jest uznawane za jedno z najbardziej tradycyjnych i ciepłych materiałów. Kształt prefabrykowanych drewnianych elementów może być bardziej oryginalny i nieoczywisty niż sztachety. Mimo takich nowoczesnych projektów materiał ten zawsze wprowadza sielski klimat do krajobrazu. Drewniany płot możemy zbudować samodzielnie lub zamówić w gotowych panelach, które zawiesimy pomiędzy słupkami. Każdorazowo należy jednak odpowiednio zaimpregnować materiał lakierem, lakierobejcą, emalią lub olejem. Drewno wymaga konserwacji co kilka lat, by nie dopuścić do powstawania pleśni, grzybów i by nie zalęgły się w nim owady.

Ogrodzenie domu
Ogrodzenie domu

OGRODZENIA ALUMINIOWE

Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe to przede wszystkim niezwykle eleganckie przęsła, które przypominają żaluzje. Pasują one do aranżacji industrialnych i chłodnych minimalistycznych brył domu, dodatkowo współgrają niemal z każdym materiałem wykończenia elewacji. Charakteryzują się także gładką powierzchnią, którą łatwo wyczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Bliską temu stylowi alternatywą są również zwarte przęsła metalowe. Ich pofalowana powierzchnia prezentuje się surowo i industrialnie, a do tego stanowi skuteczną, litą ochronę posesji.

Ogrodzenie domu
Ogrodzenie domu

OGRODZENIA PANELOWE

Ogrodzenia panelowe to sztywne siatki, które montuje się za pomocą spinki na specjalnie przeznaczonych do tego słupach. Jest to rozwiązanie niedrogie i stosowane często do ogrodzenia dużych posesji. Druciane panele mogą służyć za tymczasową osłonę w trakcie budowy, ponieważ łatwo je zamontować, a także ściągnąć, gdy na działkę wjeżdża ciężki sprzęt. Zastosowanie takiego ogrodzenia na zamieszkanej działce – np. na froncie domu – wymaga posadzenia żywopłotu lub drzewek, bo prześwitująca siatka nie zapewnia prywatności użytkownikom terenu.

Ogrodzenie domu
Ogrodzenie domu

PŁOT KUTY

Ręcznie kute przęsła, bramy i furtki stanowią niezwykle reprezentacyjne wejście na posesję. Ich kształt można dobrać do stylu domu. Choć mają ażurową strukturę, ich konstrukcja daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Taki rodzaj ogrodzenia nie niszczeje przez lata. Oczywiście wyrób ręcznie kutego ogrodzenia jest dość drogi. Tańszą alternatywę stanowią żeliwne przęsła odlewane mechanicznie.

Ogrodzenie domu
Ogrodzenie domu

OGRODZENIE BETONOWE

Prefabrykowane segmenty z betonu mogą być lite lub ażurowe. Powoli wychodzą z mody, lecz wciąż można kreatywnie zaadaptować je w swoim ogrodzeniu. Ich zaletą jest niewielka cena i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Czytaj także: Ogrodzenia panelowe – stabilne, funkcjonalne i trwałe otoczenie posesji

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -