Ogrodzenie domu daje nam poczucie bezpieczeństwa i zachowania prywatności na własnej posesji. Ma ono szczególne znaczenie na froncie budynku – czyli od strony ulicy – ponieważ powinno podkreślać urodę budynku, a do tego chronić przed hałasem. W zależności od wybranych materiałów do zbudowania ogrodzenia domu ich wytrzymałość, estetyka oraz konieczny czas poświęcony na czyszczenie lub konserwację, będzie inny.
Estetyczne ogrodzenie reprezentuje dom i jego mieszkańców, a niekiedy zdradza nieco więcej na temat jego właścicieli. Przejrzyste panele z siatki czy szczelne mury od razu podpowiadają, jaki stosunek do prywatności mają domownicy. Ogrodzenie mówi też o gustach właścicieli.
OGRODZENIE DREWNIANE
Naturalne drewno jest uznawane za jedno z najbardziej tradycyjnych i ciepłych materiałów. Kształt prefabrykowanych drewnianych elementów może być bardziej oryginalny i nieoczywisty niż sztachety. Mimo takich nowoczesnych projektów materiał ten zawsze wprowadza sielski klimat do krajobrazu. Drewniany płot możemy zbudować samodzielnie lub zamówić w gotowych panelach, które zawiesimy pomiędzy słupkami. Każdorazowo należy jednak odpowiednio zaimpregnować materiał lakierem, lakierobejcą, emalią lub olejem. Drewno wymaga konserwacji co kilka lat, by nie dopuścić do powstawania pleśni, grzybów i by nie zalęgły się w nim owady.
OGRODZENIA ALUMINIOWE
Nowoczesne ogrodzenia aluminiowe to przede wszystkim niezwykle eleganckie przęsła, które przypominają żaluzje. Pasują one do aranżacji industrialnych i chłodnych minimalistycznych brył domu, dodatkowo współgrają niemal z każdym materiałem wykończenia elewacji. Charakteryzują się także gładką powierzchnią, którą łatwo wyczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Bliską temu stylowi alternatywą są również zwarte przęsła metalowe. Ich pofalowana powierzchnia prezentuje się surowo i industrialnie, a do tego stanowi skuteczną, litą ochronę posesji.
OGRODZENIA PANELOWE
Ogrodzenia panelowe to sztywne siatki, które montuje się za pomocą spinki na specjalnie przeznaczonych do tego słupach. Jest to rozwiązanie niedrogie i stosowane często do ogrodzenia dużych posesji. Druciane panele mogą służyć za tymczasową osłonę w trakcie budowy, ponieważ łatwo je zamontować, a także ściągnąć, gdy na działkę wjeżdża ciężki sprzęt. Zastosowanie takiego ogrodzenia na zamieszkanej działce – np. na froncie domu – wymaga posadzenia żywopłotu lub drzewek, bo prześwitująca siatka nie zapewnia prywatności użytkownikom terenu.
PŁOT KUTY
Ręcznie kute przęsła, bramy i furtki stanowią niezwykle reprezentacyjne wejście na posesję. Ich kształt można dobrać do stylu domu. Choć mają ażurową strukturę, ich konstrukcja daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Taki rodzaj ogrodzenia nie niszczeje przez lata. Oczywiście wyrób ręcznie kutego ogrodzenia jest dość drogi. Tańszą alternatywę stanowią żeliwne przęsła odlewane mechanicznie.
OGRODZENIE BETONOWE
Prefabrykowane segmenty z betonu mogą być lite lub ażurowe. Powoli wychodzą z mody, lecz wciąż można kreatywnie zaadaptować je w swoim ogrodzeniu. Ich zaletą jest niewielka cena i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
Czytaj także: Ogrodzenia panelowe – stabilne, funkcjonalne i trwałe otoczenie posesji