Olsztyńska policja otrzymała ogólnodostępny alkomat, z którego można skorzystać za darmo

0
197

Komisariat Policji w Olsztynie otrzymał urządzenie mierzące poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Osoby niebędące pewne swojej trzeźwości mogą w każdej chwili za darmo skorzystać z alkomatu.

Alkomat to małe, przenośne urządzenie przeznaczone do wykonania pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu. Przede wszystkim z alkomatów korzystają policjanci podczas kontroli drogowych, zatrzymując kierowców jadących na „podwójnym gazie”.   

To niewielkie urządzenie można także kupić na własny użytek, dlatego każdy, kto spożywał alkohol w nocy, a następnego dnia ma wsiąść za kierownicę, ma wręcz obowiązek zbadać swoją trzeźwość. W razie nieposiadania własnego alkomatu można przejść się na policję i poprosić o zrobienie testu.

W piątek 22 stycznia br. olsztyńska Policja otrzymała od Gminy alkomat, który kosztował prawie 3 tys. zł. Nowoczesne urządzenie znajduje się przy wejściu do komisariatu. Jest ogólnodostępne i można z niego skorzystać za darmo.

Obsługa alkomatu jest bardzo prosta: wystarczy wyjąć z podajnika jednorazową słomkę i postępować, zgodnie z instrukcją. Pomiar dokonywany jest przez mikrokomputer, który następnie wyświetla wynik  na monitorze LCD.

Zakupu dokonano w ramach działań profilaktyczno-prewencyjnych zapobiegających popełnianiu przestępstw i wykroczeń drogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here