fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaKultura i rozrywka"Odważni" znowu na scenie

„Odważni” znowu na scenie

Grupa teatralna “Odważni” i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach zapraszają na drugą odsłonę sztuki komediowej „Przystojny siostrzeniec”, Spektakl odbędzie się 1 września (niedziela) o godz. 17 w sali widowiskowej Domu Kultury w Żarkach. Sztukę zaprezentuje grupa „Odważni”. To kolejne przedstawienie w wykonaniu tego niecodziennego zespołu teatralnego, który tworzą seniorzy z gminy Żarki.
Przygoda aktorów-amatorów z teatrem rozpoczęła się cztery lata temu. Jak wspomina Urszula Mianowska, autorka sztuk wystawianych przez „Odważnych”, wszystko zaczęło się, gdy Dom Kultury w Żarkach uruchomił zajęcia teatralne dla dorosłych. Zajęcia już się tam nie odbywają, ale osoby, które wówczas rozpoczęły swoją przygodę z Melpomeną postanowiły działać na własną rękę.

 • Jak to się mówi, połknęliśmy bakcyla i już nie mogliśmy przestać grać – wspomina pani Mianowska. – Chcieliśmy występować, ale nie mogliśmy znaleźć odpowiedniego dla siebie repertuaru. Jeździliśmy na różne spektakle, ale jakoś te współcześnie wystawianie sztuki nie przypadły nam do gustu. Za dużo było w nich wulgaryzmów, a i tematy nie zawsze nam odpowiadały. Chcieliśmy się sami dobrze bawić grając i dać radość widzom. Wtedy postanowiłam, że sama napiszę dla naszego teatru sztukę.
  Jak wspomina, była to jej pierwsza artystyczna działalność w życiu. Z zawodu księgowa, kobieta biznesu prowadząca własną działalność gospodarczą, raczej do tej pory twardo stąpała po ziemi i sama siebie nie posądziłaby nigdy o pisanie dla teatru.
 • Chyba gdzieś głęboko to pisanie we mnie siedziało – opowiada Urszula Mianowska. – Okazało się bowiem, że napisanie sztuki przyszło mi łatwiej niż sądziłam.
  Na początek była jednoaktówka, komedia „Dwa serca” o perypetiach ludzi dojrzałych szukających za pośrednictwem biura matrymonialnego drugiej połówki na jesień życia.
 • Sztuka ta została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność, więc poszłam za ciosem i napisałam kolejną-opowiada. – Tym razem była to już komedia w czterech aktach pod tytułem „Przystojny siostrzeniec”. Obecnie pracuję nad komedią „Dwa serca bis”.
  Jak podkreśla Urszula Mianowska, ona sama niczego by nie zdziałała, gdyby nie zgrana grupa koleżanek i kolegów. Połączyła ich miłość do teatru i wszyscy równie mocno angażują się w kolejne przedsięwzięcia „Odważnych”.
 • To wspaniali ludzie – mówi Urszula Mianowska. – Wszystko robimy sami: projektujemy i wykonujemy kostiumy oraz dekorację, gramy, a jak trzeba — nosimy dekoracje i rekwizyty.
  W grupie aktywnie działa dziesięć osób. Panie są w większości, więc jeżeli wymaga tego sztuka, przyjmują zarówno role damskie, jak i męskie. Poza Urszulą Mianowską do zespołu należą: Irena Horoszko, Maria Górna, Zdzisława Bereska, Anna Maślankiewicz, Wiesława Gryzik, Roman Hamerla, Jan Gryzik, Julia Kuzior, Michalina Podsiedlik. Oprawą muzyczną i światłem w spektaklach zajmuje się Adrian Rał.
  Grupa ma za sobą już kilka przedstawień nie tylko w samych Żarkach, ale także w Myszkowie. W planach są występy także w Poraju.
 • Kto wie, może wystąpimy jeszcze w większych miastach, na dużych scenach? – śmieje się Urszula Mianowska. – Życie pokazuje, że naprawdę wszystko jest możliwe.
WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -