fbpx

,,Naród, który nie dba o przyszłość, nie zasługuje na przyszłość” – odrestaurowana mogiła wojenna na częstochowskim kirkucie odsłonięta

W czwartek 9 czerwca, na Cmentarzu Żydowskim w Częstochowie, została odsłonięta mogiła wojenna poległych 22 kwietnia 1943 r. podczas ataku na Ost-Bahn, a także żydowskich robotników kolejowych zamordowanych tego samego dnia przez Niemców w ramach zemsty.

W uroczystym odsłonięciu wziął udział Yacov Livne – ambasador Izraela w Polsce, który odwiedził Częstochowę na zaproszenie Alona Goldmana – przewodniczącego Stowarzyszenia Żydów Częstochowskich w Izraelu.

Powodem przybycia izraelskiego ambasadora Yacova Livne było złożenie wyrazu szacunku poległym oraz udział w owej uroczystości.

– Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby upamiętnić smutne, trudne wydarzenia. Wydarzenia, które miały miejsce podczas okrutnych czasów zarówno dla społeczności żydowskiej, jak i polskiej. Myślę, że jest niezwykle ważnym dla nas, aby dalej współpracować i zachować tę pamięć. – i dodaje – Jest to kluczowe dla poprzednich pokoleń i dla naszego pokolenia. A najważniejsze jest to na najmłodszego pokolenia. Dlatego bardzo się cieszę widząc tu młodzież, która będzie musiała zanieść pochodnię pamięci w przyszłość.

Yacov Livne wyraził także słowa uznania dla osób dbających o Cmentarz Żydowski przy ul. ZŁotej:

– Jesteśmy tutaj na Cmentarzu Żydowskim w Częstochowie. Przez wiele lat był on opuszczony i było trudno zająć się nim tak, jak należy. Jestem bardzo szczęśliwy i wdzięczny tym, którzy zajmują się nim dzisiaj. Chciałbym podziękować Miastu Częstochowa jak i panu prezydentowi za to, że dbają o ten cmentarz i za to, że on trwa. Wiemy, że naród, który nie dba o przeszłość nie zasługuje na przyszłość.

Ryszard Stefaniak, zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy podkreślił, jak wielką rolę odgrywali Żydzi w przedwojennej Częstochowie:

– Mamy wspólnie możliwość pochylić się nad mogiłą żydowskich bojowników, poległych w akcji na Ost-Bahn, żydowskich robotników zmordowanych przez Niemców tego dnia w akcie zemsty. W przedwojennej Częstochowie byliśmy sąsiadami. Nasze kultury przenikały się. Żyjąc z handlu, rzemiosła i przemysłu, społeczność żydowska przyczyniła się do rozbudowy miasta, do rozwoju gospodarki, nauki, medycyny i sportu. Niestety, wraz z ekspansją nazistowskich Niemiec ten szczęśliwy świat musiał zniknąć.

W uroczystości, oprócz ambasadora Izraela w Polsce oraz zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy, udział wzięli m.in.: Jolanta Urbańska – społeczna konsultant do spraw społeczności żydowskiej w Częstochowie, rabin z Katowic, a także Piotr Puchta, przewodniczący FODŻ, jak i przedstawiciele poszczególnych częstochowskich szkół i wielu innych.

Uroczystości, związane z odsłonięciem odrestaurowanej mogiły, okraszone zostały przez część artystyczną, przygotowaną przez młodzież z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

Współorganizatorem uroczystości było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oddział w Częstochowie z prowadzącą tę uroczystość prezeską TSKŻ, Izabelą Sobańską – Klekowską.

Częstochowski Cmentarz Żydowski został założony przez przez gminę żydowską koniec XVIII wieku. Jest jednym z największych kirkutów w Polsce. Mieści się na powierzchni około 8,5 ha i niemal w całości porośnięty jest lasem. Znajduje się na nim około 4–5 tysięcy macew, zarówno z polskimi, jak i hebrajskimi inskrypcjami.

LN