fbpx

W Częstochowie odbył się IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów [ZDJĘCIA]

Za nami IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 października w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Zlot połączono z giełdą pamiątek po Papieżu Polaku.

Tak jak zapowiadaliśmy, w tym roku Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów doczekał dziewiątek odsłony. Przypomnijmy, że pierwsza edycja odbyła się pod koniec listopada 2014 r. Wydarzenie, które od początku organizuje Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, zainaugurowali ówczesny metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, były podprzeor Jasnej Góry o. Sebastian Matecki i o. Jan Golonka. Potem zloty przeniesiono na październik i każdego roku są one okazją do spotkań pasjonatów.

W Częstochowie odbył się IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów [ZDJĘCIA] 2
IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów (fot. MMJP2)

Tegoroczna impreza przypadła na sobotę, 15 października. Na kilkunastu stoiskach wystawców można było znaleźć monety, medale, znaczki pocztowe, książki, zdjęcia czy widokówki.

Zlot połączony był z obchodami 60-lecia Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wydarzenie zgromadziło kolekcjonerów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Zostały wręczone okolicznościowe odznaczenia. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. numizmatyk dr Piotr Paszta, który otrzymał laur „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

W Częstochowie odbył się IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów [ZDJĘCIA] 3
IX Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów (fot. MMJP2)

Zebrani goście mieli okazję wysłuchać wykładu „Monety biblijne”, który przygotowała dr Eliza Walczak z Centrum Pieniądza NBP w Warszawie.

Organizatorami Zlotu – oprócz Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II – byli Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej, Antykwarnia „Niezależna”, częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz częstochowski okręg Polskiego Związku Filatelistów. Szczegóły: www.jp2muzeum.pl.

AK