fbpx

Od 1 czerwca mamy w Częstochowie Uniwersytet Jana Długosza

1 czerwca 2023 r. zapisze się w historii uczelni jako pierwszy dzień jej funkcjonowania z nową nazwą: Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie powstał dokładnie 1 czerwca 2018 r. (wcześniej uczelnia funkcjonowała jako Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie). Już wówczas władze rektorskie zapowiadały przystąpienie do realizacji kolejnego celu – podjęcia starań o przekształcenie w uniwersytet tzw. klasyczny z pełnymi prawami akademickimi. Pod dawna nazwą Uniwersytet funkcjonował przez pięć lat.

Przez ten czas uzyskano zgodę na otwarcie i uruchomiono kierunek lekarski, z kolei niedawno uczelnia otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku farmacja. Oferta dydaktyczna powiększyła się także o inne nowe studia takie jak m.in.: psychologia, ratownictwo medyczne, inżynieria medyczna, produkcja i marketing żywności oraz kilka kierunków studiów prowadzonych w języku angielskim.

Osiągnięciem, które stało się pretekstem do starań o zmianę nazwy, było ogłoszenie wyników ewaluacji. W jej wyniku sześciu ewaluowanych dyscyplin uzyskało kategorię A, a siedem – B+. Doskonały wynik uruchomił starania o zmianę nazwy, które ukoronowane zostały przyjęciem przez Sejm ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. zmieniającej nazwę uczelni na Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Ustawa została podpisana 1 maja przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Dodać należy, że dzięki wynikom ewaluacji uniwersytet posiada prawa do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w aż 13 dyscyplinach.

Tak jak zapowiadaliśmy, od 1 czerwca uczelnia stanie się oficjalnie Uniwersytetem Jana Długosza. Tego samego dnia wejdzie w życie jeszcze jedna istotna zmiana. Dotyczy ona Wydziału Nauk o Zdrowiu, który teraz będzie funkcjonować pod nazwą Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego. Decyzję o zmianie nazwy podjął na kwietniowym posiedzeniu Senat UJD. Uzasadniono ją faktem, iż Collegium Medicum lepiej podkreśla przynależność prawną uniwersytetu do grupy uczelni medycznych. Collegium dziedziczy cały dorobek zgromadzony przez istniejący od 1 października 2019 r. Wydział Nauk o Zdrowiu. Przypomnijmy, że prowadzi on takie kierunki studiów jak: fizjoterapia, kosmetologia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo, wychowanie fizyczne oraz od 1 października ofertę wzbogaci ratownictwo medyczne.

1 czerwca rozpocznie się również rekrutacja na rok akademicki 2023/24. Uczelnia proponuje ofertę studiów składającą się z 60 kierunków studiów: I i II stopnia, w ramach jednolitych studiów magisterskich, a także na kierunkach prowadzonych w języku angielskim. Wśród nowości znajdują się: farmacja (jednolite studia magisterskie), ratownictwo medyczne (st. I stopnia), Specialized English for Business (st. II stopnia prowadzone w języku angielskim), fotografia i kreacja przekazu wizualnego, (st. II stopnia), studia wschodnioeuropejskie i bałkańskie (st. I stopnia) oraz usługi społeczne (st. II stopnia).

Pierwsza rekrutacja potrwa do 10 lipca 2023 roku. Odbywa się ona poprzez stronę: rekrutacja.ujd.edu.pl.

red., mat. UJD