fbpx

Oczyszczacz powietrza do domu

 

Zanieczyszczone powietrze ma bardzo zły wpływ na nasz e zdrowie. Szczególne nasilenie pojawia się w okresie zimowym, gdzie normy dotyczące czystości powietrza praktycznie przekraczane są dzień w dzień. Jeżeli ktoś myśli, że zjawisko smogu dotyczy tylko miast, jest w ogromnym błędzie. Daleko od miejskiego zgiełku, powietrze może być jeszcze bardziej zanieczyszczone, niż w centrum miasta. Smog jest normalnym zjawiskiem atmosferycznym, które występuje w specyficznych okolicznościach i nie zawsze zanieczyszczone powietrze to smog.

Jak możemy zabezpieczyć się przed smogiem?

Świadomość to bardzo ważny element w zabezpieczeniu naszego zdrowia. Skoro wiemy jakie jest zagrożenie zadbajmy o swoje zdrowie dostępnymi środkami, które wcale nie wymagają od nas bardzo wysokich nakładów, a uchronią nas przed zanieczyszczeniami.

Oczyszczacze powietrza

Jak działa oczyszczacz powietrza? Co to takiego? Oczyszczacz powietrza to nic innego jak urządzenie, które dostarcza nam czyste powietrze przez przefiltrowanie go i usuniecie z niego zanieczyszczeń. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zanieczyszczone powietrze w naszych domach i miejscach pracy może być przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Okres grzewczy = smog, wiosna i lato to pylące rośliny do tego dołóżmy kurz, zarodniki pleśni, drobnoustroje i brzydki zapach, to wszystko razem sprawia, że otaczające nas powietrze jest dużo gorszej jakości niż chcielibyśmy.

W jaki sposób działają oczyszczacze powietrza

Wbudowany wentylator wymusza obieg powietrza, dzięki czemu dostaje się ono do oczyszczacza i tam następuje jego filtracja. W zależności od modelu oczyszczacza powietrze może zostać także nawilżone i poddane jonizacji. Kiedy z powietrza zostaną usunięte zanieczyszczenia, zostaje ono wydmuchane do otoczenia. Schemat działania oczyszczaczy powietrza jest bardzo prosty jednak modele bardzo różnią się między sobą skutecznością, ogólną wydajnością czy głośnością pracy.

Dlaczego oczyszczacze powietrza są potrzebne?

Biorąc pod uwagę fakt, iż każdy z nas średnio robi 900 wdechów na godzinę tym samym wprowadzamy do płuc około 7,5 litra powietrza na minutę, czyli ponad 10 000 litrów powietrza na dobę, oczyszczacze są potrzebne. Szkodliwe pyły, które zawarte są w otaczającym nas powietrzu zwiększają ryzyko szeregu chorób. Większość, swojego życia spędzamy w pomieszczeniach, więc możemy kontrolować jakość powietrza, które wdychamy. Bardzo dużą część społeczeństwa dotyka „syndrom chorego budynku”. Oznacza to niesprawną wentylację, emisję szkodliwych substancji z wykorzystanych materiałów budowlanych, a tym samym negatywne dla zdrowia ludzkiego konsekwencje. Na szczęście w znacznym stopniu możemy to kontrolować, ponieważ oczyszczacz powietrza potrafi nas ochronić przed większością zanieczyszczeń takich jak:

  • Smog- niestety z łatwością dostaje się do naszych domów poprzez instalacje wentylacyjne, nieszczelne okna czy w czasie wietrzenia mieszkania (choć to jest najmniej wskazane podczas okresu grzewczego);
  • Kurz – zawiera liczne bakterie, jaja pasożytów, ludzki naskórek czy metale ciężkie;
  • Alergeny – bardzo uciążliwe dla osób cierpiących na alergie (pyłki roślin, roztocza, kurz);
  • Lotne zawiązki organiczne – to związki będące przyczyną powstawania „syndromu chorego budynku”.

W jakim pomieszczeniu ustawić oczyszczacz

Często zadajemy sobie to pytanie, kiedy stajemy przed zakupem oczyszczacza powietrza. Zasada jest jedna: jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie. Oczyszczacz filtruje powietrze tam, gdzie się znajduje. Jeżeli w parametrach technicznych będziemy mieć informację, że urządzenie zalecane jest do powierzchni 25m2 to oznacza, że oczyści jedno pomieszczenie o takim metrażu. Aby powietrze zostało odpowiednio przefiltrowane, musi się dostać swobodnie do oczyszczacza. Niektóre urządzenie posiadają tryb intensywnego usuwania zanieczyszczeń i możemy je przenosić do poszczególnych pomieszczeń. Dzięki temu nie musimy kupować osobnego oczyszczacza do każdego pomieszczenia. Jeżeli chodzi o sypialnie, to powinniśmy zakupić tyle oczyszczaczy ile używanych jest sypialni, ponieważ powietrze stale przenika przez szczeliny okienne i w ciągu godziny od wyniesienia oczyszczacza, powietrze może ulec znacznemu pogorszeniu.

Jakie są koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza?

Cena zakupu oczyszczacza to nie jedyny koszt jaki poniesiemy. W zależności od tego jaki model urządzenia wybierzemy, to koszty mogą bardzo różnic się między sobą. Warto zwrócić więc uwagę na takie parametry jak:

  • Częstotliwość i koszt wymiany filtrów – musimy liczyć się z obowiązkową i regularną wymianą filtrów, jeżeli chcemy mieć zagwarantowana wysoką jakość powietrza.
  • Pobór mocy – urządzenie energooszczędne pozwoli zaoszczędzić nawet do 200zł w skali roku
  • Dodatkowe koszty – mogą one być spowodowane nietypowymi funkcjami urządzenia albo określoną formą czyszczenia. Niektóre z modeli wymagają użycia odkamieniaczy czy srebrnych elektrod by funkcjonowały sprawnie.

Przed zakupem warto przeanalizować czy wszystkie funkcjonalności urządzenia będą nam potrzebne, ponieważ drobne wydatki mogą w skali roku urosnąć do kwoty rzędu kilkuset złotych. Często okazuje się, że oczyszczacz powietrza lepszej marki o fantastycznych parametrach wydajnościowych z uwzględnieniem kosztów eksploatacji jest dużo tańszym rozwiązaniem.

(red.)