fbpx

Ochrona dolin rzecznych Warty i Stradomki najważniejszym elementem planów zagospodarowania przestrzennego

Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dotyczącym fragmentów dolin rzecznych Warty i Stradomki można zapoznać się do 7 czerwca br. Plan został opracowany, by ochronić koryta rzek przed szkodliwym działaniem.

Cały projekt związany jest z dzielnicami Ostatni Grosz i Zawodzie Dąbie. Obszar, którego dotyczy, to 65 ha, które obejmują fragmenty dolin rzecznych Stradomki (na długości około 1,3 km, powyżej ulicy Rzeźnickiej aż do ujścia do rzeki Warty na wysokości Alei Wojska Polskiego) oraz rzeki Warty (na długości około 2,3 km, powyżej mostu przy Alei Pokoju) razem z sąsiadującymi terenami zielonymi.

Wydział Ochrony Środowiska od dawna postulował konieczność objęcia planami miejscowymi dolin rzecznych, aby umożliwić ich prawną ochronę przed niekontrolowanymi zabudowami. Tereny zielone, które stanowią korytarza ekologiczny w ciągu dolin rzecznych Warty i Stradomki muszą być zabezpieczone nie tylko przed zabudową obiektami kubaturowymi, lecz także przed wykonywaniem prac ziemnych, takich jak nasypywanie, wyrównywanie czy utwardzanie, które mogłyby drastycznie zmienić ukształtowanie terenu.

31 maja o godz. 14 odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami. Każdy kto chciałby wziąć w niej udział powinien wysłać zgłoszenie najpóźniej do 30 maja do godz. 12, na adres e-mail: mpup@czestochowa.um.gov.pl. W wiadomości należy podać: imię, nazwisko oraz adres zamieszkania albo siedziby.

Dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji, a osobom które będą nią zainteresowane zostanie wysłany link umożliwiający uczestnictwo i będzie przeprowadzona przez system BigBlueButton. Jest on dostępny bezpłatnie i nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania.

Osoby zainteresowane tematem, które nie mają możliwości wzięcia udziału w wideokonferencji, mogą zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistyczno-Planistycznej przy ulicy Legionów 52, w godzinach od 8 do 15. Wizytę należy wcześniej umówić pod nr tel. 34/3707888, lub przez internetowy system umawiania wizyt.

Wszelkie uwagi dotyczące projektu, które kwestionują przyjęte założenia, można przesłać do 29 czerwca na adres: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa lub elektronicznej na adres: info@czestochowa.um.gov.pl.