W Miejskim Ośrodku Kultury w Kłobucku otwarto Izbę Pamięci poświęconą przedwojennemu kłobuckiemu poecie Władysławowi Sebyle. Izba Pamięci Władysława Sebyły „Ocalić od zapomnienia” powstała dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.
W nowo otwartym miejscu zgromadzono pamiątki po poecie, który zginął na początku II wojny światowej zamordowany przez NKWD w Charkowie. Z założenia izba nie będzie, jednak tylko muzeum poświęconym poecie. Stanie się ważnym centrum edukacyjno-kulturalnym miasta.
Postać Władysław Sebyły jest niezwykle ważna dla Kłobucka i jego mieszkańców. Zamordowany na Wschodzie wybitny poeta, a także malarz, przez lata PRL-u był postacią zapomnianą, artystą, o którym ze względu na okoliczności tragicznej śmierci nie wolno było mówić. Dopiero po 1989 roku zaczęto w Kłobucku przywracać o nim pamięć i popularyzować jego twórczość. Władysław Sebyła został patronem Miejskiego Ośrodka Kultury, a w mieście od dwunastu lat organizowane są: Ogólnopolski Konkurs Poetycki i Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. W. Sebyły. Te dwa wydarzenia tworzą uroczystą Galę Poetycką, w trakcie której organizatorzy uczą mieszkańców regionu prawdy historycznej o zbrodni katyńskiej na przykładzie konkretnego człowieka, a także propagują jego twórczość jako poety, muzyka, malarza.
W pomieszczeniach MOK-u zgromadzono na stałej ekspozycji pamiątki po artyście. Są to rękopisy, zdjęcia, recenzje, artykuły z prasy, a także współczesne opracowania książkowe, wydane tomiki poezji. Część z nich przekazana została do Kłobucka przez Muzeum Literatury w Warszawie.
Twórcy Izby Pamięci chcą poprzez to miejsce umożliwić mieszkańcom miasta i gminy poznanie losów artysty oraz jego rodziny i najbliższych, ale również krzewić kulturę słowa, przybliżyć okres międzywojenny i wojenny dzieciom i młodzieży szkolnej. Izba ma za zadanie także zachować tradycje patriotyczne, przypomnieć i uczyć prawdy historycznej, zachować pamięć o szeroko rozumianej zbrodni katyńskiej, propagować tradycje militarne i wojskowe, zbierać i kolekcjonować pamiątki, wskrzeszać tradycje lokalne, nauczać i przypominać o historii lokalnej.
Jak zapowiadają przedstawiciele MOK-u, zadanie te będą realizowane m.in. poprzez: wystawy, wykłady historyczno-literackie, czy wycieczki i tematyczne gry terenowe.
(Fot. MOK Kłobuck)