fbpx

Złote, srebrne, dwukolorowe, z grawerem czy bez – na jakie obrączki się zdecydować?

Obrączki ślubne to przypieczętowanie miłości i pamiątka z dnia ślubu. Zwykle zostają z nami na całe życie, warto więc poświęcić nieco czasu na wybór tego typu biżuterii.

Jakie rodzaje obrączek są dostępne na rynku oraz czy istnieją jakieś alternatywy dla klasycznych obrączek? Nadal najpopularniejszym metalem szlachetnym, wybieranym w przypadku tej biżuterii jest złoto, występujące w różnych kolorach i odmianach. Aktualne trendy pokazują też, że przyszli małżonkowie coraz częściej decydują się na dwie różne obrączki. Czasami owa różnica polega na doborze detali, choć niejednokrotnie są zupełnie odmienne. Przy wyborze obrączek warto zwrócić uwagę na kwestie praktyczne jak i wizualne. Zaczyna pojawiać się także moda na zastępowanie szlachetnych krążków np. innym rodzajem biżuterii.

Kolorystyka obrączek ślubnych, czyli rodzaje złota

Przyszli małżonkowie najczęściej decydują się na obrączki wykonane z klasycznego, żółtego złota o próbie 585 (składają się z 58.5% czystego złota). Ten typ obrączek jest bardzo odporny na wszelkie zarysowania i odkształcenia. To ponadczasowy styl obrączek, który jest zawsze modny, a także funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu.

Złote, srebrne, dwukolorowe, z grawerem czy bez - na jakie obrączki się zdecydować? 1
źródło: Pixabay

Tuż obok klasycznego złota, równie często wybierane są obrączki z białej odmiany tego kruszcu. Uzyskuje się je poprzez dodanie do żółtego złota niklu lub palladu Są świetną alternatywą dla swoich tradycyjnych rywali. Charakteryzuje je prostota i minimalizm, co niewątpliwie wpisuje się w trendy obecnych ślubów. Polecane są szczególnie dla osób, które na co dzień noszą raczej srebrną biżuterię.

obrączki ślubne
źródło: Pixabay

Kolejnym modelem ślubnych obrączek są te, wykonane z różowego lub czerwonego złota. Obie pozornie wyglądają podobnie. Jednak różnica polega na tym, że czerwone obrączki to połączenie złota żółtego z domieszką miedzi i srebra. Im więcej miedzi znajdzie się w stopie, tym intensywniejszy będzie jego odcień. Jeśli natomiast kosztem miedzi zwiększona zostanie w stopie ilość srebra, wówczas czerwony kolor zyska delikatny, różowy odcień. Pary coraz częściej decydują się właśnie na czerwone lub różowe obrączki, bowiem wyglądają one bardzo oryginalnie i pozwalają się wyróżnić.

Bardzo modne jest teraz łączenie dwóch kolorów na obrączce. Najczęściej jest to zestawienie białego i żółtego złota. Tego typu rodzaj obrączek łączy w sobie klasykę z minimalizmem i nowoczesnością. Plusem jest tez to, że do takich obrączek pasuje zarówno złota, jak i srebrna biżuteria.

obrączki ślubne
źródło: Pixabay

Zdarza się też, że obrączki wykonuje się z tytanu, platyny, wolframu czy karbonu. Szczególnie polecane są dla alergików i stanowią świetny zamiennik dla krążków ze złota.

Idealny kompromis, czyli dwie różne obrączki

Wybór odmiennych obrączek pozwala na indywidualne podejście do ich wyglądu. Tutaj zarówno metal, z którego są wykonane, a nawet kolor może być zupełnie inny. Wówczas panie często decydują się na delikatne zdobienia, np. subtelny brylant lub dwukolorowy krążek, panowie natomiast pozostają przy klasycznym wyglądzie obrączki.

Z grawerem czy bez?

Wiele par decyduje się na wykonanie grawerunku na obrączkach. Najczęściej jest to data ślubu, imię partnera lu jakaś drobna grafika, np. połączone serduszka lub znak nieskończoności. Wygrawerowanie daty ślubu niesie za spory pożytek, szczególnie dla zapominalskich. Pary często decydują się także na cytat z ulubionej piosenki czy wiersza, przykładowo ,,Zawsze tam, gdzie Ty”, “Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest” lub ,,Always on My Mind”. Ciekawym jest także wygrawerowanie współrzędnych miejsca, w których przyszła Para Młoda się spotkała.

Warto dopytać jubilera, na jak rozległy napis można sobie pozwolić. Z pewnością zbyt obszerne teksty nie zmieszczą się na niewielkim pierścionku.

Alternatywy obrączek

Obecnie istnieją bardzo ciekawe alternatywy dla obrączek. Pierwsza z nich to tatuaże. Są chyba najczęściej wybieranym zamiennikiem. W tym przypadku jednak warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bowiem tatuaż to bez dwóch zdań pamiątka na lata.

Najciekawiej wyglądają grafiki, które wzajemnie się uzupełniają, np. po złączeniu dłoni. Często pary tatuują sobie imitacje obrączek na palcach. Niewątpliwie w przypadku zamiennika w formie tatuażu, nie istnieje obawa, że się zgubi.

obrączki ślubne - zamienniki
źródło: Pixabay

Kolejną alternatywą jest inny rodzaj biżuterii, np. zawieszki, nieśmiertelniki czy bransoletki. Zawieszka jest o tyle praktyczna, że można ją przyczepić w dowolnym miejscu, np. do kluczy. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko zgubienia. Odważniejsze pary decydują się także na kolczyk w miejscu, gdzie powinna znajdować się obrączka. Jest to jednak, podobnie jak w przypadku tatuażu, dość bolesne rozwiązanie.

Decyzję, dotyczącą obrączek lub ich alternatyw, warto podjąć co najmniej na kilka tygodni przed ślubem. Należy także pamiętać, że w przypadku ślubu kościelnego, nie ma możliwości wprowadzenia zamienników. Natomiast urząd stanu cywilnego powinien zostać odpowiednio wcześniej poinformowany o decyzji dotyczącej obrączek.

Linda Nocoń-Ściebura