fbpx

O włos od tragedii. Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym wjechała przed nadjeżdżający pociąg.

W miejscowości Kuleje (powiat kłobucki, gmina Wręczyca Wielka) na niestrzeżonym przejeździe kolejowym ul. Długa doszło do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem. Na szczęście nic się nikomu nie stało.

28 lipca 2020 roku około godziny 16:00 kłobuccy policjanci zostali zadysponowani do zdarzenia, które miało miejsce na niestrzeżonym przejeździe kolejowym ul. Długa w Kulejach. Na miejscu okazało się, że 43-letnia kobieta, mieszkanka Wręczycy Wielkiej nie zastosowała się do znaku „stop” i wjechała wprost przed nadjeżdżający z jej prawej strony pociąg osobowy relacji Wieluń – Tarnowskie Góry.  

W wyniku zderzenia zarówno kobiecie kierującej volkswagenem, jak i podróżującym pociągiem pasażerom nic się nie stało. Przeprowadzone przez policję badania na obecność alkoholu wykazały, że 43-latka oraz maszynista pociągu byli trzeźwi.

Na początku lipca br., kłobuccy policjanci po raz kolejny włączyli się do działań Polskich Linii Kolejowych „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”, których celem jest kontrola w rejonie przejazdów kolejowych oraz informowanie i edukacja uczestników ruchu o zagrożeniach, jakie czyhają na przejazdach kolejowych, w szczególności na tych niestrzeżonych. Mundurowi każdorazowo apelują o zachowanie ostrożności w tych miejscach.

Należy pamiętać, że na drodze dojazdowej do każdego z tych miejsc, ustawione są znaki drogowe, które zawczasu ostrzegają uczestników ruchu o przejeździe kolejowo-drogowym. Na samym przejeździe również znajdują się odpowiednie znaki ostrzegawcze lub znaki zakazu np. znak „stop”. Podczas prowadzonych w każdy wakacyjny piątek działań, Policja będzie uczulała uczestników ruchu, że stosowanie się do tych zasad, to czasami kwestia życia lub śmierci.

DLATEGO WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE:

Kierujący pojazdem jest obowiązany:

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;
  • przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona;
  • prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd;
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

[post_gallery]

(Źródło: KPP Kłobuck)