fbpx

Jestem kobietą. Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie – czyli o święcie kobiet słów kilka

8 marca obchodzone jest Międzynarodowe Święto Kobiet. Dzień Kobiet związany jest z odwieczną walką płci pięknej o równouprawnienie i godne traktowanie.

Historia Dnia Kobiet sięga czasów starożytnych Rzymian, bowiem stamtąd wywodzi się pierwowzór tego święta. Niegdyś w Rzymie obchodzono Matronalia, czyli święto zamężnych kobiet. Podczas Matronaliów mężatki wybierały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie. Składały tam w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, natomiast w domu wyprawiały poczęstunek dla swoich niewolników. Tego dnia mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami.

Oficjalnie jednak święto kobiet ściśle związane jest z ruchami robotniczymi, które miały miejsce 114 lat temu. Był rok 1908, pracownice fabryki odzieżowej w Nowym Jorku wyszły na ulice, by walczyć ze złymi warunkami pracy, w tym wielogodzinną harówką za marne grosze. Wówczas kilka z nich wściekło się dużo mocniej niż za zazwyczaj i rozpoczęły strajk.

Właściciel fabryki nie krył swojego zdumienia zaistniałą sytuacją, w związku z tym postanowił ją przemyśleć na spokojnie podczas rozmowy z innymi właścicielami okolicznych fabryk, a rozwścieczone kobiety zamknął na hali fabrycznej. Niestety, tuż po jego odejściu doszło do tragedii – wybuchł pożar, w którym zginęło ponad sto kobiet. Oburzenie było tak duże, że ludzie z całego Nowego Jorku wyszli na ulicę. To właśnie wtedy zrobiono pierwszy krok ku równouprawnieniu.

Rok później, Międzynarodówka Socjalistyczna z Kopenhagi powołała do życia Dzień Kobiet. Dzień ten miał krzewić ideę równości kobiet i mężczyzn, a także wzbudzić wsparcie wśród społeczności dla tej pięknej idei.

W Polsce święto to stało się popularne za sprawą komunistów, którzy wedle idei ,,lud potrzebuje igrzysk i chleba”, wdrażali rozmaite święta okolicznościowe do kalendarza Polaków. W tym dniu kobiety otrzymywały goździki i rajstopy, a mężczyźni wyręczali je z wszelkich obowiązków.

Obecnie dzień kobiet jest obchodzony w podobny sposób. Kobiety w tym dniu najczęściej otrzymują kwiaty, choć niegdyś popularne goździki zostały wyparte przez tulipany i róże. Coraz częściej panie świętują wyłącznie w kobiecym gronie na wieczornych imprezach.

Ciekawostki

Symbolem Międzynarodowego Dnia Kobiet są goździki i tulipany, choć w niektórych krajach, takich jak Włochy czy Rosja panie obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Są to zebrane w nieduże ,,główki” drobne, żółte kwiaty, porastające ten gatunek drzewa.

Przejdźmy do symboliki tych pięknych roślin. Tulipany są symbolem miłości, ale też utraconego raju, goździki natomiast odwagi, dzielności i brawury – cechy te niewątpliwie charakteryzowały kobiety strajkujące na początku XX wieku na ulicach. Akacja srebrzysta natomiast to kwiat odnowy, męstwa i czystości.

W Polsce lat osiemdziesiątych Dzień Kobiet był mało lubianym świętem, gdyż uważano je za „przymusowy” dzień radości, porównywany z 1 Maja, na dodatek narzucany przez komunistyczne władze.

W Wielkiej Brytanii, podczas Dnia Kobiet, zarówno panie, jak i panowie spotykają się na wystawach i wykładach o roli kobiety w życiu społecznym, kulturalnym i naukowym. Organizuje się spotkania z zasłużonymi kobietami i rozmawia o poprawie równouprawnienia płci pięknej.

Linda Nocoń-Ściebura