fbpx
Strona głównaPolecaneStary Rynek. Nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego oficjalnie otwarty

Stary Rynek. Nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego oficjalnie otwarty

Zgodnie z zapowiedzią na Starym Rynku otwarto nowy obiekt należący do Muzeum Częstochowskiego. Pawilon eksponuje pozostałości tzw. Starego Ratusza.

Tak, jak zapowiadaliśmy 18 sierpnia odbyło się kolejne otwarcie na Starym Rynku. Miesiąc temu w szklanym pawilonie należącym do Muzeum Częstochowskiego zainaugurowała swoją działalność kawiarnia Alternatywa 21, teraz udostępniono mieszkańcom podziemia obiektu. Tam eksponowane są pozostałości Starego Ratusza oraz wystawa prezentująca cenne znaleziska odkryte w czasie prac archeologicznych na Starym Rynku oraz w najbliższej jego okolicy.  Tu warto zaznaczyć, że przygotowania do otwarcia tej historyczno-archeologicznej prezentacji „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” trwały od dawna (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Stary Rynek. Nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego oficjalnie otwarty 1
Otwarcie nowego obiektu Muzeum Częstochowskiego (fot. Łukasz Stacherczak/ UM Częstochowy)

Przypomnijmy, że pawilon wystawowy na Starym Rynku powstał w ramach miejskiego projektu z dofinansowaniem unijnym, który umożliwił także rewitalizację całej płyty Rynku wraz z jej drogowym otoczeniem. Widowiskowym elementem aranżacji stały się m.in. balansujące rzeźby Jerzego Kędziory. Sam Stary Rynek oddano do użytku wczesną wiosną.

 – Tu łatwiej sobie wyobrazić losy miasta – jak powstało, jak z biegiem lat ulegało zmianom. Ta historia związana jest z przedmiotami odnalezionymi w trakcie prac wykopaliskowych, prowadzonych w obrębie najstarszych części miasta – mówił w czasie uroczystości otwarcia wystawy prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. Ta wystawa i cała inwestycja ma znaczącą rolę w zachowaniu i poznawaniu dziedzictwa kulturowego Częstochowy. Dzięki niej teraz będziemy mieć wszyscy możliwość bezpośredniego kontaktu z cennymi zabytkami, w miejscu ich odkrycia.

Stary Rynek. Nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego oficjalnie otwarty 2
Otwarcie nowego obiektu Muzeum Częstochowskiego (fot. Łukasz Stacherczak/ UM Częstochowy)

Wystawa w podziemiach pawilonu to zachowane piwnice Starego Ratusza oraz część ekspozycyjna zaaranżowana wokół murów. Obejmuje ona prezentację zabytków archeologicznych pochodzących z badań prowadzonych w obrębie Starego Miasta, datowanych w większości na okres funkcjonowania dawnego Ratusza, czyli od XVI do początku XIX wieku. Na wystawie po raz pierwszy prezentowane są zabytki odkryte w ostatnich latach oraz wyniki najnowszych badań nad historycznym układem przestrzennym starej Częstochowy. Można tu zobaczyć blisko 350 eksponatów pozyskanych na Starym Rynku, a także odkrytych podczas badań wykopaliskowych przy pobliskim zespole kościelno-klasztornym pw. św. Zygmunta oraz przy remoncie ul. Nadrzecznej, gdzie odkryto fundamenty kościoła pw. św. Barbary wraz z cmentarzem przykościelnym.

Stary Rynek. Nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego oficjalnie otwarty 3
Otwarcie nowego obiektu Muzeum Częstochowskiego (fot. Łukasz Stacherczak/ UM Częstochowy)

W czasie inauguracji wystawy wszystkim osobom zaangażowanym w jej przygotowanie oraz konsultantom historycznym dziękowały dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek oraz kuratorka wystawy Magdalena Wieczorek-Szmal. Koncepcję wystawy przedstawiła autorka jej scenariusza Iwona Młodkowska-Przepiórowska. Po wystawie oprowadzał także Maciej Kosiński – kierownik działu archeologii częstochowskiego Muzeum.

ZS

Czytaj także: Stary Rynek w Częstochowie. Historia archeologicznych badań

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here