Do końca roku posiadacze pieców bez tabliczki znamionowej oraz tych starszych niż 10 lat, są zobowiązani do wymiany kotła na nowoczesny i ekologiczny model. Wszystko za sprawą antysmogowej polityki rządu, która ma wyeliminować z naszych domów stare piece w najbliższych latach.
To właśnie dlatego od kilku sezonów możemy zaobserwować większą popularność takich programów jak “Czyste Powietrze”, które umożliwiają pozyskanie bezzwrotnej dotacji na wymianę naszego starego kotła. Na co zwrócić uwagę przy wymianie pieca, aby była to nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna inwestycja?
Postawmy na OZE – nowoczesne piece pelletowe
Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań zaprojektowanych zgodnie z ekologicznymi trendami. Nadal bardzo popularne są piece na ekogroszek, lecz w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się piece peletowe i gazowe. Przygotowując się do termomodernizacji naszego domu, warto zwrócić szczególną uwagę na piece na biomasę (pellet). Zazwyczaj, jeśli inwestujemy w nowy kocioł, chcemy, aby służył nam on przez wiele lat. Nie chcemy znaleźć się w sytuacji, w której 2-3 lata po zakupie okaże się, że nasz piec nie spełnia ogólnie przyjętych norm i znowu musimy inwestować w zmianę kotła.
- Klient, decydując się na piec gazowy, musi wziąć pod uwagę to, że jest to paliwo kopalniane. Niedawno wiceminister rozwoju wspominała, że zgodnie z planem do 2050 roku z domowych kotłowni ma zniknąć i ten rodzaj paliwa. Właśnie dlatego, my, naszym klientom rekomendujemy przede wszystkim nowoczesne kotły pelletowe – tłumaczy Przemysław Siuda, właściciel firmy Kessel
Kotły na pellet charakteryzują się łatwością instalacji i obsługi. Piece tego typu same się rozpalają i wygaszają, przez co są niezwykle wygodne w utrzymaniu. Co ważne, ogrzewając nasz dom pelletem, emitujemy naprawdę niewielką ilość substancji smolistych. Cena kotła jest zależna od modelu i mocy, na który się zdecydujemy. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy klienta, który pomoże wybrać do naszego domu kocioł odpowiedniej wielkości – wpływa to później nie tylko na komfort obsługi, ale także na koszty utrzymania całego systemu grzewczego. Jeśli jesteśmy posiadaczami paneli fotowoltaicznych, może się okazać, że jeszcze lepszym rozwiązaniem niż kocioł pelletowy, będzie montaż pompy ciepła.
Sterowniki do pieców – najciekawsze smart-rozwiązania
Przy termomodernizacji naszego domu, warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które są nie tylko nowoczesne, ale i komfortowe w obsłudze. Za pomocą dobrze dobranych sterowników, możemy sprawić, że nasz piec będzie się rozpalał w zależności od temperatury, jaka będzie panować w pomieszczeniach. Możemy także skoordynować pracę pieca m.in. z inteligentnym system otwierania okien.
- W zależności od systemu, na który się zdecydujemy, piec może włączać się w sytuacji, gdy temperatura w danym pomieszczeniu spadnie poniżej planowanego poziomu. Możemy zdecydować, czy chcemy, aby czujka znajdowała się w jednym pomieszczeniu, czy w każdym. Jeśli budujemy dom, ale ze względów finansowych, planujemy zakup i instalację sterowników w późniejszym czasie, warto na etapie układania okablowania elektrycznego poprowadzić przewody do wybranych pomieszczeń. Unikniemy dzięki temu niepotrzebnych prac remontowych w późniejszym czasie, a poprowadzenie kabli to naprawdę niewielki koszt. Wiele osób, które na początku nie chciały sterowników, z czasem doszły do wniosku, że to doskonały pomysł. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemów bezprzewodowych – tłumaczy Przemysław Siuda, właściciel firmy Kessel.
Planując nasz przyszły dom, to my decydujemy, w których miejscach chcemy rozmieścić czujniki i panele kontrolne, a także, z którymi systemami chcemy zintegrować sterowniki grzewcze. Możemy wyłączyć aktywację pieca w niskich temperaturach, jeśli system otrzyma informacje np. o otwartym oknie. Mnogość rozwiązań technologicznych sprawia, że korzystanie z ogrzewania jest dużo bardziej komfortowe niż jeszcze kilka lat temu. Za wymianą systemu grzewczego na nowy przemawia nie tylko ekologia czy obowiązujące regulacje prawne, ale także ekonomia i wygoda. Doradcy firm zajmujących się systemami grzewczymi z pewnością dobiorą idealne rozwiązania dla nas. W Częstochowie i okolicach jednym z wiodących sprzedawców kotłów gazowych i pelletowych jest właśnie firma Kessel, z której właścicielem mieliśmy przyjemność rozmawiać.
Artykuł zrealizowany we współpracy z firmą Kessel