fbpx

Nowe nazwy na mapie Częstochowy. Będziemy mieć ulicę Wisławy Szymborskiej i Rondo Praw Kobiet

Nowe nazwy na mapie Częstochowy. Będziemy mieć ulicę Wisławy Szymborskiej i Rondo Praw Kobiet. Decyzję taką podjęli na ostatniej sesji radni.

Nowe nazwy na mapie Częstochowy. Będziemy mieć ulicę Wisławy Szymborskiej i Rondo Praw Kobiet 2


Z wnioskiem, aby na mapie Częstochowy pojawiła się ulica Wisławy Szymborskiej zwrócił się do Rady Miasta Tomasz Jurczyński wraz z 110 mieszkańcami osiedla Kiedrzyn.
Wisława Szymborska, poetka, pisarka, felietonistka i tłumaczka patronować będzie uliczce bocznej od ulicy Ludowej.


Na Stradomiu natomiast pojawi się Rondo Praw Kobiet. Taką nazwę uzyska powstałe niedawno w związku z budową węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Stradom rondo u zbiegu ul. Pułaskiego i alei Bohaterów Monte Cassino.
O ile wniosek, aby Wisława Szymborska patronowała jednej z ulic osiedla w dzielnicy Kiedrzyn nie podzielił radnych, o tyle druga propozycja wzbudziła dużą dyskusję.

Z inicjatywą, by rondo na Stradomiu nazwać Rondem Praw Kobiet, wystąpił radny Sebastian Trzeszkowski. Jak zaznaczył w uzasadnieniu, „dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy stanąć po stronie kobiet i ich praw„. Wniosek poparli radni SLD oraz KO. Przeciwni byli radni z PiS. Jak twierdzili, pomysł ma wydźwięk polityczny i wyraźnie odnosi się do trwających od października protestów kobiet. Radny Paweł Ruksza argumentował, że przy wyborze nazw dla ulic i innych miejsc w mieście radni nie powinni się kierować politycznymi sympatiami. Jego zdaniem, proponowana nazwa jest kontrowersyjna i zła, bo radni powinni na patronów wybierać osoby związane z miastem lub regionem, a takich, jak stwierdził,w kolejce na uznanie czeka sporo.
Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali, aby patronką ronda na Stradomiu została Stanisława Leszczyńska, bohaterska położna z obozu koncentracyjnego Auschwitz, która w trakcie wojny razem z rodziną ratowała Żydów.
Jak argumentowała prezentując wniosek radna Katarzyna Jastrzębska, nazwanie rodna imieniem właśnie Stanisławy Leszczyńskiej byłoby najlepszym sposobem na oddanie przez Radę Miasta hołdu wszystkim wspaniałym polskim kobietom.

Propozycja PiS-u przepadła. Większość radnych opowiedziała się za nazwą „Rondo Praw Kobiet”. Za wnioskiem w tej sprawie zagłosowało 17 rajców miejskich, przeciw było siedmiu, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.


Obie uchwały wprowadzające nowe nazwy na mapie miasta wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.