fbpx

Nowe mieszkania w Częstochowie – w budownictwie społecznym i komunalnym

W Częstochowie powstaje pierwszy z zaplanowanych budynków osiedla ZGM TBS przy ulicy Łódzkiej. Zaawansowana jest także budowa nowego bloku komunalnego przy ul. Bardowskiego.

– Przystąpiliśmy do programu budowy w Częstochowie ponad pięciuset mieszkań – zarówno formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jak i nowych bloków komunalnych – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – To odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe, których dowodem jest duże zainteresowanie budynkiem TBS a także kierowane do miasta wnioski o przydział lokalu komunalnego.      

W związku z wieloma aplikacjami osób chętnych do partycypacji i zamieszkania w mieszkaniach czynszowych w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego prezydent miasta wraz z prezesem miejskiej spółki ZGM TBS Pawłem Koniecznym zapowiedzieli przetarg na budowę drugiego bloku przy ul. Łódzkiej oraz prace projektowe nad 3 i 4 budynkiem. Docelowo osiedle ZGM TBS na Parkitce jest planowane na 13 bloków i ok. 400 mieszkań.   

Nowe mieszkania w Częstochowie - w budownictwie społecznym i komunalnym 2
Blok komunalny budowany przy ul. Bardowskiego (fot. Ł. Kolewiński)

Jednocześnie trwa obecnie zaawansowana już budowa bloku przy ul. Bardowskiego 23A z 43 mieszkaniami, a w tym roku powinna ruszyć także inwestycja przy ul. Krakowskiej, gdzie powstaną 2 budynki z 102 mieszkaniami komunalnymi.

Przypomnijmy, że o lokale komunalne mogą starać się osoby potrzebujące, znajdujące się w trudniejszej sytuacji materialnej oraz życiowej, spełniające określone w uchwale Rady Miasta, punktowane kryteria.

Z kolei mieszkania w budynkach TBS przyznawane są w toku postępowania kwalifikacyjnego, rozpatrującego wnioski partycypacyjne. Najemcy zobowiązani są do wpłaty kwoty partycypacji w wysokości 30 proc. wartości kosztów budowy lokalu, a zawarcie umowy możliwe jest w przypadku spełnienia warunków ustawowych i regulaminowych. Osoba fizyczna wyrażająca wolę zawarcia umowy najmu oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu w Częstochowie.

Nowe mieszkania w Częstochowie - w budownictwie społecznym i komunalnym 3
Wizualizacja bloku ZGM TBS przy ul. Łódzkiej

Pierwszy budynek nowego osiedla ZGM TBS powstający przy ul. Łódzkiej na terenie między ul. Poleską, Wawrzynowicza a Elsnera będzie ocieplony i wyposażony w tarasy lub duże balkony. W czterokondygnacyjnym bloku z windą przygotowane zostaną 23 funkcjonalne mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchni od 45 do 65 m kw. Mieszkania będą oddawane w standardzie do zamieszkania (oczywiście po umeblowaniu). Na każdym poziomie zaplanowano pomieszczenia gospodarsko-lokatorskie przyporządkowane do każdego lokalu. Hol zostanie doświetlony świetlikiem. Przy budynku znajdą się miejsca parkingowe.

Nowe mieszkania w Częstochowie - w budownictwie społecznym i komunalnym 4
Budowa bloku ZGM TBS przy ul. Łódzkiej

Pierwszy blok powinien być gotowy wiosną przyszłego roku, natomiast już w marcu lub kwietniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę drugiego bliźniaczego budynku. ZGM TBS jako inwestor korzysta z linii kredytowej Banku Gospodarstwa Krajowego. Całkowita wartość inwestycji z gruntem to 10 mln 157 tys. zł.   

Blok komunalny przy ul. Bardowskiego 23A ma być oddany do użytku z końcem września. Powstają w nim 43 mieszkania (31 dwupokojowych i 12 jednopokojowych), w tym 10 przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami, do których wejście projektowane jest z poziomu zerowego. Powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań wynosi 1,8 tys. m kw. Budynek będzie miał cztery kondygnacje, klatkę schodową, windę (do 13 osób) oraz 4 wózkownie/rowerownie. Będzie włączony do sieci ciepłowniczej Fortum. Teren wokół niego zostanie zagospodarowany, nie braknie zieleni, a przy budynku powstaną 44 miejsca postojowe. Obecnie budynek na zewnątrz jest docieplany styropianem, a wewnątrz wykonywane są m.in. tynki hybrydowe, trwa montaż instalacja elektrycznej oraz wentylacji.

Nowe mieszkania w Częstochowie - w budownictwie społecznym i komunalnym 5
Blok komunalny budowany przy ul. Bardowskiego (fot. Ł. Kolewiński)

Na inwestycję miasto zdobyło dofinansowanie ze środków budżetu państwa (w ramach programu bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego) w kwocie 9 mln 154 tys. zł. Wykonawcą prac o wartości 11,3 mln zł jest firma AMB Budownictwo Krzysztof Prokop.

mat. UM Częstochowy