Na olsztyńskim Miejscu Straceń stanęła nowa tablica

0
923

Dzień przed Wszystkimi Świętymi w Olsztynie na Miejscu Straceń stanęła nowa tablica zawierająca informacje o tym wyjątkowym miejscu.

To wyjątkowe miejsce cały czas jest pielęgnowane przez włodarzy Olsztyna. Kilka lat temu powstała tu droga na cmentarz, a w ubiegłym roku dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za kwotę ponad 100 tys. zł wyremontowane i zaimpregnowane zostały nagrobki cmentarne oraz płaskorzeźby autorstwa Władysława Łydżby.

Na olsztyńskim Miejscu Straceń stanęła nowa tablica 1
Fot: Gmina Olsztyn

Dodatkowo zostały wymienione rabatki i wypełniający ją kamień otaczające symboliczną mogiłę przy wejściu na cmentarz.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa wykonany został także projekt techniczny remontu kapitalnego ogromnego monumentu stojącego we wschodniej części cmentarza. Do tego wyczyszczono znaczna część ogrodzenia, kamień i kostkę brukową okalające rzeźby oraz została zakonserwowana brama wejściowa.

Na olsztyńskim Miejscu Straceń stanęła nowa tablica 2
Fot: Gmina Olsztyn

Zakupionych zostało także kilkanaście betonowych ławek dla uczestników nabożeństw, które corocznie odbywają się na miejscu straceń w drugą niedzielę czerwca oraz w Dzień Zaduszny.

Gmina Olsztyn w listopadzie ponowiła starania w Ministerstwie o sfinansowanie kolejnych prac.

Więcej wiadomości o Cmentarzu ofiar II wojny światowej można znaleźć na stronie olsztyn-jurajski.pl. Szczególnie polecany jest artykuł autorstwa Marka Romańskiego pt. „Akcja AB na Miejscu Straceń”, w którym historyk opisuje tragiczne wydarzenia sprzed lat.

[post_gallery]

Fot: Gmina Olsztyn