fbpx

Noc Muzeów 2022 w Częstochowie. czekają oprowadzania kuratorskie, warsztaty, spotkania i gra miejska

Ubiegłoroczna Noc Muzeów zdominowana była przez pandemię i związane z nią ograniczenia. Te ostanie już poluzowano, więc organizatorzy mają pole do popisu. Muzeum Częstochowskie zapewnia, że w sobotę, 21 maja atrakcji nie zabraknie!

Muzeum Częstochowskie zaprasza na „Noc Muzeów 2022”. To ogólnopolska impreza, w ramach której muzea w całym kraju udostępniają swoje wnętrza wieczorną porą, a za zwiedzanie płaci się symboliczne kwoty. Wydarzenie promować ma polską tradycję i kulturę. Pora zwiedzania sprawia, że z oferty mogą skorzystać także ci, którym np. godziny pracy uniemożliwiają „zwyczajną” wizytę w muzeum.

– Przygotowaliśmy wiele atrakcji – oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dzieci, spotkania z artystami. Ciekawostkę będzie też możliwość „zwiedzenia” Archiwum Państwowego w Częstochowie, które współpracuje z naszym muzeum. O tym „Co kryje Archiwum?” będzie się można przekonać od godz. 18 do 21 – wylicza Katarzyna Jezierska z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego. – Specjalnie na tę noc przygotowaliśmy także „Ukraiński akcent”, czyli prezentację tradycyjnej ceramiki autorstwa Kazimierza Woźniaka i Sergija Nykorowycza pochodzącej ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego. Proponujemy również grę miejską. Do udziału w niej zapraszamy wszystkich, którzy chcą zabawić się w detektywów i podążając za naszymi wskazówkami, odpowiedzieć na zadane pytania i wziąć udział w losowaniu nagród – dodaje.

Noc Muzeów 2022 w Częstochowie. czekają oprowadzania kuratorskie, warsztaty, spotkania i gra miejska 2
Noc Muzeów 2021 (fot. Muzeum Częstochowskie)

Od godziny 17.00 do 23.00

Sobotnie atrakcje zaplanowano od godz. 17 do 23. W Noc włączą się wszystkie obiekty częstochowskiej instytucji. W każdym z nich będzie można obejrzeć wystawy czasowe i stałe. W Ratusz czekają „Dzieje miasta Częstochowy” oraz „Vabank-banknoty na ziemiach polskich”, a w Galerii Dobrej Sztuki – „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz „Czyn-iąc piękno. Działalność częstochowskiej Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”. Z kolei w Pawilonie Wystawowym dostępne będzie plon XXXIV Pleneru Miejskiego ZPAP „Częstochowa, sesja w czerni i bieli” oraz wystawa „Podobni-niepodobni. 50-lecie twórczości Elżbiety i Lecha Ledeckich”. „Dzieje górnictwa rud żelaza” można poznać w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, a historię życia częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej w tzw. Domu Poezji.

Wystawy stałe prezentowane będą również w Muzeum Żydów Częstochowian („Żydzi Częstochowianie”), Rezerwacie Archeologicznym („Z mroku dziejów – kultura łużycka”), a także Starym Ratuszu („Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”).

Noc Muzeów 2022 w Częstochowie. czekają oprowadzania kuratorskie, warsztaty, spotkania i gra miejska 3
Noc Muzeów 2022 (mat. Muzeum Częstochowskie)

Spotkania i oprowadzania kuratorskie

Program imprezy wypełnią m.in. wspominane oprowadzania kuratorskie. O godz. 18 o „Żydach Częstochowianach” opowie Wisław Paszkowski, o godz. 19 ciekawostki na temat fabryki Czyn zdradzi dr Katarzyna Sucharkiewicz, a o godz. 19.30 historię banknotów na ziemiach polskich przybliży dr Łukasz Pabich. Z kolei o godz. 20.30 o dziejach górnictwa rud żelaza opowie Mariusz Gzryb, o godz. 21 to, „Co kryją muzy Starego Ratusza” ujawni Magdalena Wieczorek-Szmal, a o godz. 21.30 dzieje Częstochowy przybliży Małgorzata Szczęsna.

Nie zabraknie również spotkań. O godz. 17 dr Ewa Kaczmarzyk i Elżbieta Janik zachwycą zebranych „Sekretami motyli nocnych” (spotkanie połączone będzie z warsztatami dla dzieci), a o godz. 17.30 częstochowianie spotkają się z Elżbietą i Lechem Ledeckimi (dopełnione prezentacją filmów o ich życiu i twórczości). Na tę samą godzinę, tyle że w Rezerwacie Archeologicznym, zaplanowano spotkanie z Gertą Bielińską poświęcone „Bransoletom z żelaza meteorytowego” oraz warsztaty lepienia biżuterii z gliny adresowane do najmłodszych. O godz. 20 o słynnym Józefie Mehofferze opowie zaś Magdalena Matysiak, a pretekstu dostarczy wystawa „Sztuka Polski XIX i XX w.”

Coś dla najmłodszych!

Milusińscy zaciekawią się z pewnością również propozycjami, które przygotowało Multicentrum „Zodiak”. Od godz. godz. 17 zaplanowano tam warsztaty pod hasłem „Częstochowa dawniej i dziś”. Zostaną one prowadzone w oparciu o prezentację multimedialną pocztówek i fotografii ze zbiorów Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Podczas zajęć nie braknie też zabawy, czyli budowania z klocków modeli najbardziej charakterystycznych częstochowskich budynków oraz tworzenia gipsowych medalionów przedstawiających znaki zodiaku, na wzór tych, które zdobią wnętrza Multicentrum.

Jak powstaje praca plastyczna?

Ciekawostką będzie z pewnością też zaplanowane od godz. 18 do 21 „Panta rhei”, czyli pokaz powstawania pracy plastycznej wykonywanej techniką mieszaną. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Częstochowa, sesja w czerni i bieli”, a poprowadzi je Krzysztof Kamil Malewicz, prezes częstochowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Każdy z gości odwiedzających Muzeum Częstochowskie będzie mógł przyjrzeć się warsztatowi pracy artysty i wziąć czynny udział w procesie tworzenia. Własną kompozycję opatrzoną okolicznościową pieczęcią będzie można zabrać ze sobą.

Wstęp kosztuje symboliczną złotówkę

Wspomniana już muzealna gra miejska zatytułowana została „Poszukiwana/poszukiwany. Janka i Staszek”. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawach „ukryte” zostały prace Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Zadaniem uczestników gry jest ich odnalezienie pośród innych, dopasowanych do nich tematyką, dzieł. Poszukiwania ułatwią specjalne karty do gry z pytaniami konkursowymi. Spośród prawidłowych odpowiedzi rozlosowane będą nagrody. Gra jest wprowadzeniem do projektu „Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat”.

W ramach wydarzenia w promocyjnych cenach dostępne będą publikacje Muzeum Częstochowskiego. Koszt wstępu na wydarzenia Nocy Muzeów wynosi złotówkę (za wejście do jednego obiektu). Program i szczegóły na: www.muzeumczestochowa.pl.

Zuzanna Suliga