fbpx

Jedna noc i jeden dzień z częstochowskimi tramwajami

Noc z 9 na 10 listopada oraz dzień obchodów Święta Niepodległości przyniósł w Częstochowie możliwość przejazdu zabytkowymi tramwajami Konstal 4N wraz z doczepą ND3 i 102Na. Kto nie załapał się na przejazdy, może poczuć ich klimat, za sprawą bogatej galerii zdjęć.

Tramwaje w Częstochowie interesują miłośników komunikacji miejskiej i turystów z całej Polski. W tym miesiącu przygotowano dla nich prawdziwą gratkę! W nocy z 9 na 10 listopada (od godz. 22.50 do 4.30) odbywał się przejazd zabytkowym tramwajem 102Na o numerze 628. Taką atrakcję zorganizowało biuro Zrobotyzowani z Warszawy, zajmujące się turystyką przemysłową. Dodajmy tu, że to jedyny tramwaj tego typu zachowany w Częstochowie.

Nocny przejazd był wyjątkowy nie tylko ze względu na porę. W przeciwieństwie do „normalnych” kursów, nie zatrzymywał się na każdym przystanku. Stawał tylko w wybranych miejscach na fotostop. Było to możliwe, dzięki temu, że w nocy po częstochowskiej sieci tramwajowej nic nie kursowało, a ruch uliczny był niewielki. Największą atrakcją było sfotografowanie tramwaju 102Na na trasie linii 1 oraz pętli Kucelin, gdzie kursuje regularnie.

Z kolei 11 listopada, tj. w dniu Święta Niepodległości 102Na wyjechał wraz z 4N „Enką” o numerze 202 i jej doczepą ND3 o numerze 253. Kursował od godz. 11.40 do 17.40. 102Na jechał w trasie linii 3, natomiast Enka w trasie linii 2.

Szczególny termin był okazją nie tylko upamiętnienie trudu, który tak wielu włożyło w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz przypomnienie tego, jak ważna jest ojczyzna, ale także podkreślenia tego, co buduje lokalny fundament Częstochowy. Frekwencja była duża, co tylko podkreśla to, jak wysokim zainteresowaniem cieszą się przejazdy historycznymi tramwajami. Wśród chętnych znalazło się wielu częstochowian, ale i nie tylko. Z atrakcji skorzystali też turyści m.in. z Warszawy, Poznania, Krakowa czy Katowic. Przyciągnęła ich możliwość zobaczenia nie tylko kultowej 4N oraz 102Na, ale również 105Na, które są ikoną częstochowskiej sieci tramwajowej.

To nie przypadek, że akurat częstochowskie 105Na cieszą się sporym zainteresowań pasjonatów spoza Częstochowy albowiem wiele tych pojazdów nie przechodziło gruntownych modernizacji w trakcie eksploatacji, dzięki temu zachowało wiele oryginalnych elementów oraz układów konstrukcyjnych.

Nie zapominajmy, że Częstochowa posiada również zabytkowe autobusy. Poza Londyńczykiem MPK ma na stanie Ikarusa 280.02 o numerze 288, który kursuje podczas specjalnych okoliczności, jak np. finał WOŚP. Oprócz niego przewoźnik dysponuje także takimi modelami jak: Ikarus 280.70.E (Ekolog) o numerze 176, Ikarus 280.58 o numerze 358, Ikarus 435.05C o numerze 360, Ikarus 412.08A o numerze 74 oraz Jelcz M11, który ostatnie lata służby pełnił jako autobus nauki jazdy dla kierowców, a wcześniej do 2009 roku służył jako autobus liniowy o numerze bocznym 254. Wymienione autobusy wymagają jednak remontu.

Organizacja obu imprez była bardzo udaną inicjatywą i pokazuje jak ważna dla Częstochowy jest sieć tramwajowa. Przejazdy tramwajami zabytkowymi pokazują, że należy rozważyć rozwinięcie siatki połączeń o zabytkowe linie tramwajowe, które mogłyby kursować w sezonie – poza 11 listopada, a także konieczność dalszej rozbudowy sieci tramwajowej choćby o Parkitkę.

red., mat. Igor Kmiecik

Czytaj także: Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na warsztaty „Sztuczna inteligencja a kreatywność”