fbpx

„Nieśmiertelni: Freddie Mercury”. Opowieść Piotra Metza przyciągnęła tłumy do częstochowskiego OKF-u

26 kwietnia Miejska Galeria Sztuki zaprosiła na kolejne spotkanie pod szyldem „Nieśmiertelni”. Tym razem bohaterem opowieści snutej przez Piotra Metza był Freddie Mercury.

Za nami 16. już spotkanie z cyklu „Nieśmiertelni” (zapowiadaliśmy je TUTAJ). Spotkanie, które otworzyła dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Anna Paleczek-Szumlas, rozpoczęło się iście koncertowo. Niczym na stadionie Wembley publiczność wyklaskała „We Will Rock You”.

Trudno o lepszą zapowiedź opowieści o człowieku, który łamał schematy i przekraczał wszelkie granice, ale przede wszystkim był artystą obdarzonym niezrównanym talentem wokalnym (baryton 4-oktawowy) i charyzmą sceniczną. Choć od jego śmierci minęło 30 lat, Freddie Mercury pozostaje „nieśmiertelny”, a odtwarzane nagrania jego popisów wokalnych nadal wywołują ciarki.

"Nieśmiertelni: Freddie Mercury". Opowieść Piotra Metza przyciągnęła tłumy do częstochowskiego OKF-u 2
„Nieśmiertelni: Freddie Mercury” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Przewodnikiem po życiu wokalisty grupy Queen był wybitny dziennikarz muzyczny, znakomity gawędziarz i oddany przyjaciel częstochowskiej galerii – Piotr Metz. Wśród licznych opowieści nie brakowało tych dotyczących np. kulis koncertu The Queen w Budapeszcie, czy też udziału Freddiego w charytatywnym koncercie „Live Aid” (uznawanym za najlepszy rockowy koncert w historii), który odbył się na wspomnianym już londyńskim stadionie w 1985 r.

Metz opowiedział również historie o tym, jak doszło do wspólnego wykonania utworu „Barcelona” z Monserrat Caballie, czy jak powstała legendarna „Bohemian Rapsody”. Nie zabrakło nawet nagrań z Monachium i pamiętnego urodzinowego przyjęcia Mercury’ego… podczas którego, przebrał się za samego siebie.

"Nieśmiertelni: Freddie Mercury". Opowieść Piotra Metza przyciągnęła tłumy do częstochowskiego OKF-u 3
„Nieśmiertelni: Freddie Mercury” (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Anegdoty i wspomnienia podparte były oczywiście doskonałą muzyką. Na ekranie OKF-u wyświetlono choćby teledyski dokumentujące solową działalność artysty, ale też nagrania z „The Freddie Mercury Tribute Concert”, który odbył się pięć miesięcy po jego śmierci.

Warto dodać, że Miejska Galeria Sztuki zaprasza już na kolejne spotkanie z udziałem Piotra Metza. 24 maja o godz. 20 zaplanowano odsłuch nowej wersji kultowego albumu „Dark Side Od The Moon”. Dziennikarz nie tylko opowie o obchodzącej w tym roku 50-lecie, ale również zaprosi na prezentację muzyki Pink Floyd zsynchronizowanej z fragmentem filmu „Odyseja Kosmiczna 2001”. Dodatkowymi atrakcjami spotkania będą okolicznościowa wystawa z kolekcji Metza oraz sprzedaż albumu na różnych nośnikach. Bilety kosztować będą 40 zł. Szczegóły: galeria.czest.pl.

red., mat. Miejskiej Galerii Sztuki