fbpx

Nie żyje częstochowska malarka Beata Bebel-Karankiewicz. Jej pogrzeb odbędzie się 24 lipca

Ta smutna wiadomość poruszyła częstochowskie środowisko artystyczne: 20 lipca zmarła Beata Bebel-Karankiewicz. Pogrzeb cenionej malarki i znakomitej pedagog odbędzie się w sobotę, 24 lipca.

O śmierci Beaty Bebel-Karankiewicz ze smutkiem informowały m.in. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Miejska Galeria Sztuki czy Grupa Artystyczna Atina.

-Dla wielu Droga Pani Profesor, Człowiek o Wielkim Sercu, Lubiła ludzi, kwiaty, portrety, kolory i… tyle innych rzeczy, na które zabrakło czasu – napisała we wspomnieniu Grupa Atina.

-Z wielkim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Beaty, żegnamy naszą Drogą Koleżankę i Pedagoga – opublikował na swojej stronie uniwersytet, którego Bebel-Karankiewicz była wieloletnim pracownikiem.

Nie żyje częstochowska malarka Beata Bebel-Karankiewicz. Jej pogrzeb odbędzie się 24 lipca 2
mat. Grupy Atina

Dr hab. Beata Bebel-Karankiewicz prof. UJD była absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1985 r.). Na tej Akademii uzyskała również kwalifikacje I stopnia w 1997 r. oraz stopień doktora habilitowanego w 2015 r.
Z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie związana była od 1988 r.

-Przez cały okres zatrudnienia nasza uczelnia była dla niej podstawowym i najważniejszym miejscem pracy a Jej bardzo bogaty dorobek artystyczno-naukowy oraz wieloletnie doświadczenie dydaktyczne były mocnym filarem funkcjonowania Katedry Malarstwa i Wydziału Sztuki – zaznacza UJD.

Beata Bebel-Karankiewicz zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Uczestniczyła w wystawach, pokazach i festiwalach sztuki współczesnej w Polsce i na świecie. Była m.in. kierownikiem międzynarodowego projektu badawczego KORRESPONDENZ-KORESPONDENCJA. Najważniejszy był dla niej język malarski,który badała w ramach kierowanego przez siebie interdyscyplinarnego projektu NAWA „Malowanie języka polskiego”. Swoją pasją i zaangażowaniem dzieliła się z wieloma pokoleniami studentów i osób kochających sztukę.

Prywatnie artystka była żoną Włodzimierza Karankiewicza. Małżonkowie poznali się jako uczniowie częstochowskiego „Plastyka”. Łączyła ich praca i wspólna pasja.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się 24 lipca o godz. 11 w kościele św. Antoniego (ul. Szczytowa), po której nastąpi odprowadzenie urny do grobu na cmentarzu Kule w Częstochowie.

ZS