fbpx

,,Ślachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz” – 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez WHO w 1948 roku, natomiast święto obchodzone jest od roku 1950 i od tamtej pory przypomina każdemu z nas, że warto dbać o zdrowie.

Już sam Jan Kochanowski w XVI wieku pisał, że nic nie jest tak cenne jak zdrowie, które się utraciło. Dlatego nie tylko 7 kwietnia powinno się o nie dbać, a przez całe czas. Zasady są bardzo proste, a ich wdrożenie poprawi jakość życia.

Znajdź czas na odpoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, najlepiej wśród przyrody, poprawia wydolność organizmu a także ma wpływ na układ immunologiczny, bowiem zwiększa odporność. Ponadto będąc na dworze dotlenia się umysł i dzięki temu zwiększa koncentracja podczas nauki czy pracy. Natomiast jeśli zdecydujesz się na uprawianie sportu na dworze, to nie tylko poprawisz swoją tężyznę fizyczną, ale też dostarczysz organizmowi endorfin, czyli hormonu szczęścia.

zdrowie
źródło: Pixabay

Zrezygnuj z używek i zdrowo się odżywiaj

Do używek zaliczyć można nie tylko papierosy i alkohol. To wszystkie substancje, które oddziałują w określony sposób na organizm. Zwykle jest to działanie szkodliwe, szczególnie, jeśli przyjmujemy takie produkty w znacznych ilościach.

Oprócz wspomnianych wcześniej papierosów czy wyrobów alkoholowych, do używek zaliczają się także kawa, czy napoje energetyczne. Największy wpływ mają na serce, które jest zagrożone zawałem i innymi chorobami kardiologicznymi, podczas gdy regularnie korzystamy z nich.

zdrowie
archiwum

Rezygnacja z używek natomiast sprawia, że wbrew pozorom mamy więcej energii, poprawia się wygląd skóry, a głowa czy brzuch przestają boleć ,,bez przyczyny”. Ponadto poprawia się pamięć, koncentracja i wzrasta motywacja do działania.

Kolejnym cichym zabójcą zdrowia jest śmieciowe jedzenie. Regularne spożywanie niezdrowych posiłków zwiększa ryzyko cukrzycy, miażdżycy, alergii, trudności z zajściem w ciążę czy kłopoty z nauką, a nawet raka. Zbyt małe ilości wody natomiast gwarantują problemy z trawieniem, krążeniem krwi czy regulacją temperatury ciała, warto więc zadbać też o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Warto więc rzucić używki, dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wody i pełnowartościowe posiłki, które dostarczą niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. Znajdziesz je w świeżych owocach i warzywach, ale też w kiszonkach, pełnoziarnistym pieczywie i rybach.

zdrowie
źródło: Pixabay

Staraj się unikać stresu lub naucz się nad nim panować

Długotrwały stres stanowi przyczynę poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wśród nich wymienić można kłopoty z sercem, układem pokarmowym, problemy z łysieniem, przyrost masy ciała, napięciowe bóle głowy, przewlekłe przeziębienie oraz kłopoty psychiczne. Skutki są podobne, jak przy regularnym przyjmowaniu używek.

Jak natomiast radzić sobie ze stresem? Dobrym sposobem jest właśnie spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz aktywność fizyczna, jednak jeśli to nie pomaga, warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty, który skutecznie pomoże zniwelować przewlekły stres.

Linda Nocoń-Ściebura