fbpx
Strona głównaEdukacjaNauka gry na instrumencie. Czy warto zapisać dziecko na tego typu zajęcia...

Nauka gry na instrumencie. Czy warto zapisać dziecko na tego typu zajęcia dodatkowe?

Gra na instrumencie ma wpływ nie tylko na rozwój wrażliwości muzycznej i manualnej, ale też na cierpliwość, a nawet inteligencję. Ma ogromny wpływ na motorykę i koncentrację dziecka, co może mieć pozytywny wpływ na oceny w szkole.

Istnieją jednak pewne granice, dotyczące wieku, czy chęci dziecka, które powinny oddziaływać na decyzję o zapisaniu dziecka na naukę gry na instrumencie. Wiele dzieci jest zapisywanych na tego typu zajęcia tylko dlatego, że ich rodzice się tego uczyli w młodości, więc pociecha musi pociągnąć tradycję lub po prostu takie jest ich widzimisię.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Jest to błędne podejście. Dziecko powinno samo zdecydować, czy chce uczęszczać na tego typu zajęcia. Rodzic jednak może uczyć dziecko obcować z muzyką czy instrumentami już od najmłodszych lat, a nawet dni…

Jak to zrobić?

Podobno dzieci mogą nauczyć się wrażliwości muzycznej będąc jeszcze w brzuchu mamy. Słuch, gdy już rozwiną się uszka maleństwa w łonie matki, jest najlepiej rozwinięty. Dlatego też, mimo wód płodowych, wewnątrz wszystko słychać. Począwszy od bicia serca i głosu mamy, po dźwięki ze świata zewnętrznego. W związku z tym warto puszczać już w czasie ciąży muzykę, najlepiej klasyczną. Korzystnie wpływa ona na inteligencję inteligencję dziecka oraz wrażliwość muzyczną.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Od pierwszych dni życia maluszka warto kontynuować zwyczaj puszczania muzyki dziecku. Jeśli posiadasz umiejętność gry na instrumencie, to również warto organizować mini-koncerty dla noworodka. Dzięki temu, poprzez obcowanie z muzyką od najmłodszych lat, zaszczepia się w nim (choć nie zawsze) pasja do niej, a z czasem może i chęć do samodzielnego jej tworzenia.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Naukę gry na instrumencie warto rozpocząć wówczas, gdy dziecko jest na to gotowe. Wielu rodziców posyła dzieci już w wieku dwóch lub trzech lat do szkoły muzycznej, ale najczęściej okazuje się, że było to niezbyt rozsądne działanie.

W tym wieku dzieci nie znają jeszcze dobrze liter, a co dopiero nut. Ponadto w tym czasie raczej nie są zainteresowane nauką, związaną z regularnym ćwiczeniem i ,,wkuwaniem”, a raczej zabawą, poprzez którą zdobywają cenną wiedzę.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Nauka gry na instrumencie przez kilkulatka szybko może się znudzić, dlatego też lepiej w tym czasie kupić ,,zabawkowe” instrumenty, z którymi dziecko dokładnie zapozna się i będzie się nimi bawiło, lub zwyczajnie nie okaże większego zainteresowania.

Specjaliści zalecają, by zapisać dziecko na naukę gry na instrumencie najlepiej w wieku 6-8 lat. Przy czym czas ten wydłuża się w przypadku instrumentów dętych. Rodzic musi być pewien, że dziecko jest na tyle dojrzałe, by skupić się na nauce przez dłuższy czas, którym jest minimum 30 minutowa lekcja. Poza tym w ciągu dnia trzeba będzie znaleźć czas na ćwiczenia, które u dzieci będą odbywały się pod okiem rodzica właśnie.

Czy każde dziecko może uczyć się grać?

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie muzyką i instrumentami, a nawet samo zaczyna rozmawiać z Tobą o tym, że chciałoby zacząć ją tworzyć poprzez grę na instrumentach klawiszowych czy innych, warto rozważyć zapisanie dziecka na takie zajęcia.

nauka gry na instrumencie
źródło: Pixabay

Nie można jednak zmuszać swojej pociechy do tego typu przedsięwzięć, choć zdarza się, że początkowo przez niewiedzę dziecko czegoś nie chce, a jak już tego doświadczy, ,,zakochuje” się w tym całym sercem. Warto więc na początek zapisać swoją pociechę na zajęcia próbne, wówczas samo zdecyduje, czy chce je kontynuować.

Jeśli chcesz poznać także wskazówki przydatne w nauce języka ukraińskiego, kliknij tutaj. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować dziecko do przedszkola, przeczytasz o tym tutaj.

Linda Nocoń-Ściebura

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -