fbpx

Nauka gry na instrumencie. Czy warto zapisać dziecko na tego typu zajęcia dodatkowe?

Gra na instrumencie ma wpływ nie tylko na rozwój wrażliwości muzycznej i manualnej, ale też na cierpliwość, a nawet inteligencję. Ma ogromny wpływ na motorykę i koncentrację dziecka, co może mieć pozytywny wpływ na oceny w szkole.

Istnieją jednak pewne granice, dotyczące wieku, czy chęci dziecka, które powinny oddziaływać na decyzję o zapisaniu dziecka na naukę gry na instrumencie. Wiele dzieci jest zapisywanych na tego typu zajęcia tylko dlatego, że ich rodzice się tego uczyli w młodości, więc pociecha musi pociągnąć tradycję lub po prostu takie jest ich widzimisię.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Jest to błędne podejście. Dziecko powinno samo zdecydować, czy chce uczęszczać na tego typu zajęcia. Rodzic jednak może uczyć dziecko obcować z muzyką czy instrumentami już od najmłodszych lat, a nawet dni…

Jak to zrobić?

Podobno dzieci mogą nauczyć się wrażliwości muzycznej będąc jeszcze w brzuchu mamy. Słuch, gdy już rozwiną się uszka maleństwa w łonie matki, jest najlepiej rozwinięty. Dlatego też, mimo wód płodowych, wewnątrz wszystko słychać. Począwszy od bicia serca i głosu mamy, po dźwięki ze świata zewnętrznego. W związku z tym warto puszczać już w czasie ciąży muzykę, najlepiej klasyczną. Korzystnie wpływa ona na inteligencję inteligencję dziecka oraz wrażliwość muzyczną.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Od pierwszych dni życia maluszka warto kontynuować zwyczaj puszczania muzyki dziecku. Jeśli posiadasz umiejętność gry na instrumencie, to również warto organizować mini-koncerty dla noworodka. Dzięki temu, poprzez obcowanie z muzyką od najmłodszych lat, zaszczepia się w nim (choć nie zawsze) pasja do niej, a z czasem może i chęć do samodzielnego jej tworzenia.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Naukę gry na instrumencie warto rozpocząć wówczas, gdy dziecko jest na to gotowe. Wielu rodziców posyła dzieci już w wieku dwóch lub trzech lat do szkoły muzycznej, ale najczęściej okazuje się, że było to niezbyt rozsądne działanie.

W tym wieku dzieci nie znają jeszcze dobrze liter, a co dopiero nut. Ponadto w tym czasie raczej nie są zainteresowane nauką, związaną z regularnym ćwiczeniem i ,,wkuwaniem”, a raczej zabawą, poprzez którą zdobywają cenną wiedzę.

nauka gry na instrumencie
źródło: pixabay

Nauka gry na instrumencie przez kilkulatka szybko może się znudzić, dlatego też lepiej w tym czasie kupić ,,zabawkowe” instrumenty, z którymi dziecko dokładnie zapozna się i będzie się nimi bawiło, lub zwyczajnie nie okaże większego zainteresowania.

Specjaliści zalecają, by zapisać dziecko na naukę gry na instrumencie najlepiej w wieku 6-8 lat. Przy czym czas ten wydłuża się w przypadku instrumentów dętych. Rodzic musi być pewien, że dziecko jest na tyle dojrzałe, by skupić się na nauce przez dłuższy czas, którym jest minimum 30 minutowa lekcja. Poza tym w ciągu dnia trzeba będzie znaleźć czas na ćwiczenia, które u dzieci będą odbywały się pod okiem rodzica właśnie.

Czy każde dziecko może uczyć się grać?

Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie muzyką i instrumentami, a nawet samo zaczyna rozmawiać z Tobą o tym, że chciałoby zacząć ją tworzyć poprzez grę na instrumentach klawiszowych czy innych, warto rozważyć zapisanie dziecka na takie zajęcia.

nauka gry na instrumencie
źródło: Pixabay

Nie można jednak zmuszać swojej pociechy do tego typu przedsięwzięć, choć zdarza się, że początkowo przez niewiedzę dziecko czegoś nie chce, a jak już tego doświadczy, ,,zakochuje” się w tym całym sercem. Warto więc na początek zapisać swoją pociechę na zajęcia próbne, wówczas samo zdecyduje, czy chce je kontynuować.

Jeśli chcesz poznać także wskazówki przydatne w nauce języka ukraińskiego, kliknij tutaj. Natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przygotować dziecko do przedszkola, przeczytasz o tym tutaj.

Linda Nocoń-Ściebura