fbpx

8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja to dzień, w którym przypada święto państwowe „Narodowy Dzień Zwycięstwa”. Święto upamiętnia zakończenie II Wojny Światowej w Europie.

8 maja 1945 roku odbyło się posiedzenie Rady Ministrów z udziałem prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta, na którym ustanowiono dekretem Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, upamiętniające zakończenie II Wojny Światowej.

Art. 1 tego dekretu głosił:

„Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności”.

Święto to było obchodzone co roku 9 maja. Od 1945 do 1950 roku był to dzień wolny od pracy, od 1946 do 1989 roku święto było obchodzone uroczyście (główne obchody przeprowadzano na Placu Zwycięstwa lub Placu Defilad w Warszawie).

Po 1990 roku nie organizowano już oficjalnych uroczystości, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizowały własne obchody święta.

Dopiero w 2015 roku Prezes IPN Łukasz Kamiński skierował na ręce Marszałka Sejmu RP pismo z prośbą o zniesienie Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności obchodzonego 9 maja. W konsekwencji tego po raz pierwszy zaczęto co roku obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa, zacząwszy od 8 maja 2015 roku, w 70. rocznicę zakończenia

Ustawę w tej sprawie 7 maja 2015 r. podpisał Prezydent Bronisław Komorowski.

8 maja święto Narodowego Dnia Zwycięstwa obchodzone jest także w Czechach, Francji, Słowacji i w Wielkiej Brytanii.