fbpx

Najpierw Lourdes, teraz Altötting, a w przyszłym roku Częstochowa. Młodzież z Traugutta bierze udział w międzynarodowym projekcie „Obywatele Europy dziś i jutro”

Młodzież z częstochowskiego Traugutta odwiedziła w ubiegłym tygodniu niemieckie miasto Altötting. To już drugie spotkanie z rówieśnikami z Francji i Niemiec w ramach wymiany międzynarodowej i projektu „Obywatele Europy dziś i jutro”.

W ubiegłym tygodniu 8 uczennic i uczniów oraz 2 nauczycieli z II Liceum im. R. Traugutta odwiedziło niemieckie miasto Altötting. Tam właśnie odbyło się drugie spotkanie w ramach wymiany międzynarodowej, która ma promować edukację obywatelską młodych ludzi.

Młodzież z Lourdes (tam odbyło się pierwsze spotkanie) i Częstochowy wzięła udział w zajęciach w partnerskiej szkole Herzog-Ludwig-Realschule, uczestniczyła również w warsztatach językowych. Zwiedzano nie tylko gościnne Altötting, ale również Monachium. Odbyły się wspólne zajęcia z udziałem młodzieży z Ukrainy (przebywającej wówczas w tym mieście) oraz gry i zabawy integracyjne.

Z uczestnikami projektu „Obywatele Europy dziś i jutro” spotkał się burmistrz Altötting Stephan Antwerpen.  Na konferencji z udziałem przedstawicieli szkół w Altötting oraz tamtejszych władz lokalnych rozmawiano o doświadczeniach w przyjmowaniu imigrantów do szkolnej społeczności i integracji młodych ludzi.

Pobyt w niemieckim mieście był efektem współpracy między Herzog-Ludwig-Realschule, miastami Altötting i Częstochowa oraz Stowarzyszeniem Błękitna Gwiazda z Lourdes.

Partnerzy z Francji i Niemiec odwiedzą Częstochowę w przyszłym roku, a jesienią 2024 projekt zostanie zakończony, tam, gdzie się rozpoczął, czyli we francuskim Lourdes.

Program wymiany finansuje Francusko-Niemieckie Biuro ds. Młodzieży (OFAJ). Przez ponad pół wieku swojej działalności, biuro umożliwiło prawie 9,5 milionom młodych ludzi poznanie się dzięki rozmaitym programom międzynarodowej wymiany.

Współpraca między miastami, daje młodzieży szansę na pogłębienie znajomości języków miast partnerskich oraz poznanie kultury, obyczajów i historii innych krajów.