fbpx

Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury. Kto je otrzymał?

Podczas uroczystości w Filharmonii Częstochowskiej, która odbyła się 28 sierpnia, wręczone zostały m.in. Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury, a także tytuł Mecenasa Kultury.

Tradycją Dni Częstochowy jest wyróżnianie twórców i ludzi szczególnie zasłużonych dla kultury. Nagrody Miasta Częstochowy przyznawane są raz w roku za szczególne osiągnięcia w kategoriach: literatura i historia, teatr i film, muzyka i taniec, sztuki plastyczne i fotografia oraz upowszechnianie i ochrona dóbr kultury. Nie mogło ich zabraknąć także podczas jubileuszowej, 30. odsłony święta miasta.

Finał Dni Częstochowy odbył się 28 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej.

Laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Literatura i historia” został prozaik Łukasz Suskiewicz. To autor książek: „Egri Bikaver”, „Zależności” i „Mikroelementy”, który swoją prozę publikował na łamach m.in. „Akcentu”, „Frazy”, „Kresów”, „Twórczości”, „Tygla Kultury”, „Elewatora”, „Afrontu”, „Helikoptera” oraz w antologiach współczesnych polskich opowiadań Wydawnictwa Forma. Jego twórczość zawarta została także w tomie „Przewodnik po zaminowanym terenie. Helikopter –antologia tekstów z lat 2011-2015”. W tym roku nakładem Wydawnictwa Duży Format ukazał się zbiór jego opowiadań zatytułowany „Hotele”.

Z kolei w kategorii „Teatr i film” uhonorowany został Bartosz Kopeć. W 1995 r. ukończył IX LO im. Norwida, a w 2003 r. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej w St. Petersburgu. Od 2005 r. jest aktorem Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Współpracował z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Sceną OFF de Bicz i Teatrem Atelier w Sopocie. Wśród jego ważniejszych kreacji teatralnych znalazł się m.in. Marzyciel w „Białych Nocach”, Franz Kafka w „Liście do ojca…,”, Konstantyn w „Szarym Aniele”, Błazen w „Sile przyzwyczajenia” czy Janis w „Testosteronie”. Aktor wystąpił również w wielu serialach i filmach, jak np. „Zagłada Imperium”, „Rodzeństwo”, „Młody Piłsudski”, „Kurier”, ”Wołyń” czy „Kler”. Jest założycielem firmy producenckiej Rolka Studio oraz Studia Aktorskiego Mała Rolka w Częstochowie. Prowadzi szkolenia i warsztaty teatralne.

Laureatką Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury w kategorii „Sztuki plastyczne i fotografia” została malarka Małgorzata Stępniak. Artystka jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w Legnicy w 1999 r. W 2002 r. otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz w ponad 40 wystawach indywidualnych. Współtworzy Galerię Konduktorownia, jest wiceprezesem Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz kuratorką i pomysłodawczynią wszystkich dotychczasowych edycji Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki „8 KOBIET”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Jeśli chodzi zaś o kategorię „Muzyka i taniec”, tu doceniony został Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”. Od 2012 r. funkcjonuje on w strukturach Filharmonii Częstochowskiej. Tylko w ostatnich latach reprezentował nasze miasto i polskie dziedzictwo kulturowe m.in. w Ameryce Południowej czy na Syberii. Współpracuje z najważniejszymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, w tym z wybitnymi kompozytorami i muzykologami. To, co wyróżnia Collegium Cantorum na arenie chóralistyki naszego kraju, to nienaganna technika i wyjątkowa wrażliwość muzyczna.

Laureatem ostatniej nagrody, tj. tej w w kategorii „Upowszechnianie i ochrona dóbr kultury” zostało Stowarzyszenie Komunikat. Istnieje od 2013 r., ale już w 2011 r. – jako grupa nieformalna – zorganizowało w Częstochowie pierwszą edycję Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”, angażując w nią lokalnych twórców i animatorów kultury oraz zapraszając gości z całej Polski. Festiwal „Czytaj!” jest interdyscyplinarnym projektem skoncentrowanym na literaturze i kulturze słowa, przy jednoczesnym wskazywaniu ich ogromnej roli w inspirowaniu twórców zajmujących się innymi dziedzinami sztuki. Podczas każdej edycji Festiwalu można spotkać się nie tylko z najciekawszymi przedstawicielami współczesnej literatury polskiej, ale także z szeroko pojętą sztuką wizualną, filmem, teatrem, muzyką. Wokół Festiwalu zbudowano społeczność twórców, odbiorców i wolontariuszy, zaangażowaną w tworzenie w Częstochowie wyjątkowego święta literatury, znanego już w całym kraju.

Corocznie podczas święta Częstochowy nadawany jest również tytuł „Mecenasa Kultury”. To wyróżnienie w postaci statuetki autorstwa prof. Jerzego Sztuki, przyznawane jest firmom bądź osobom prywatnym wspierającym finansowo lub rzeczowo działania kulturalne i artystyczne w naszym mieście. W tym roku Prezydent Miasta Częstochowy na wniosek komisji opiniującej przyznał tytuł Mecenasa Kultury 2022 firmie Press Glass Holding SA. To prestiżowe wyróżnienie przyznano za zaangażowanie organizacyjne i finansowe, wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także za bezinteresowność i życzliwość okazywane w ramach współpracy z organizatorami wydarzeń kulturalnych w Częstochowie.

Muzycznym zakończenie niedzielnej uroczystości był koncert „Chodź, pomaluj mój świat – największe przeboje zespołu 2 plus 1” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i solistki Magdaleny Meisel pod dyrekcją Adama Klocka.

ZS, mat. UM Częstochowy