Duża inwestycja PKP PLK na Śląsku ma zapewniony nadzór

0
221

Inwestycja PKP PLK na Śląsku, czyli budowa linii kolejowej Zawiercie – lotnisko „Katowice Airport” – Tarnowskie Góry ma zapewniony nadzór.

Duża inwestycja PKP PLK na Śląsku ma zapewniony nadzór 1
Fot. materiały prasowe PKP PLK

Dzięki podpisanej umowie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wartej ponad 660 mln zł netto. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, trwa aktualnie inwestycja, która połączy środki komunikacji i jednocześnie umożliwi dojazd linią kolejową do lotniska w Pyrzowicach. Pasażerowie będą mieli do swojej dyspozycji nowe przystanki, przejścia podziemne i dwupoziomowe skrzyżowania.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla sprawnej realizacji największej inwestycji PLK w województwie śląskim(budowy połączenia kolejowego między Zawierciem, Pyrzowicami i Tarnowskimi Górami) podpisały umowę na ponad 9 mln zł na pełnienie nadzoru nad przedsięwzięciem. Ma to zapewnić właściwe zarządzanie, sprawny nadzór i terminowe wykonanie prac, w tym koordynacji wszystkich kontraktów zawartych w ramach projektu oraz prowadzenie nadzoru środowiskowego. Podpisana umowa ma zapewnić nadzór nad opracowaniem projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych.

„Podpisana umowa na nadzór powinna zapewnić sprawną realizację przedsięwzięcia. Projekt łączy środki komunikacji i umożliwia dojazd koleją do portu lotniczego „Katowice Airport”. Zwiększamy dostępność do kolei. To także impuls do rozwoju gospodarczego regionu. Do realizacji projektu wykorzystujemy środki unijne. Tworzymy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną” – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zadaniem inżyniera kontraktu będzie czuwanie nad procesem inwestycyjnym – nadzór techniczny nad wykonywanymi robotami, dbałość o odpowiednią jakość wykonywania, uwzględnianie stosowanych rozliczeń finansowych Unii Europejskiej, która współfinansuje projekt.

„Umowa na pełnienie nadzoru nad opracowaniem projektów wykonawczych i budową jest istotnym krokiem w realizacji inwestycji. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego, sprawność kolei aglomeracyjnej, a także połączenia dalekobieżne. Projekt ma również istotne znaczenie dla zwiększenia roli kolei w przewozach towarowych” – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Umowa na „Zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad opracowaniem projektów wykonawczych i wykonaniem robót budowlanych” w ramach projektu „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” ma wartość 9,6 mln zł netto. Wykonawcą jest firma TPF sp. z o.o. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Poprzez nowe połączenia kolejowe pasażerowie z Zawiercia dojadą do lotniska „Katowice Airport” w 23 min, a z Tarnowskich Gór w niecałe 20 min. Podróż z Katowic i Częstochowy zajmie więcej, bo około godziny.

Inwestycja zwiększy możliwości podróży oraz dostęp do kolei w regionie. Poprawi się skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami województwa śląskiego oraz sprawność kolei aglomeracyjnej i przewozy ładunków ekologicznym transportem kolejowym.

Na linii kolejowej pojawią się nowe przystanki:

  • Miasteczko Śląskie Centrum;
  • Mierzęcice;
  • Zawiercie Kądzielów;
  • Pyrzowice Lotnisko.

Na przystankach w Zawierciu, Pyrzowicach i Tarnowskich Górach zostaną zamontowane windy. Mają one ułatwić podróże osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony będą oświetlone i wyposażone w wiaty, ławki, nagłośnienie i monitoring oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Dla wygody podróżnych na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba perony będą zmodernizowane, a w Zawierciu powstanie dodatkowo nowy.

Duża inwestycja PKP PLK na Śląsku ma zapewniony nadzór 2
Fot. materiały prasowe PKP PLK

Na odcinku między Tarnowskimi Górami a Siewierzem zostanie odbudowany 30-kilometrowy nieczynny odcinek torów. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyć będzie ok. 48 km linii kolejowej.

Na lotnisko pociągi będą jeździć z prędkością do 140 km/h. Będzie to ruch pasażerski oraz przewóz towarowy. Pociągi towarowe przyspieszą do 80 km/h, linią pojadą też cięższe składy.

Duża inwestycja PKP PLK na Śląsku ma zapewniony nadzór 3
Fot. materiały prasowe PKP PLK

Dodatkowo inwestycja obejmie 59 obiektów inżynieryjnych, w tym budowę dwupoziomowych skrzyżowań m.in. z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW 913 Będzin – Pyrzowice. Będzie bezpieczniej dzięki modernizacji 38 przejazdów kolejowo-drogowych.

Prace budowlane już się rozpoczęły i planowane są do II kwartału 2023 roku.

Duża inwestycja PKP PLK na Śląsku ma zapewniony nadzór 4
Fot. materiały prasowe PKP PLK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here