„Nadzieja” na Rynku w Olsztynie

0
1411

Na Rynku w Olsztynie czasowo stanęła rzeźba Michała Batkiewicza pn. „Nadzieja”. Wykonana z brązu chromowanego powstała w 2019 roku.

Michał Batkiewicz, artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego, urodził się w Nowym Targu 8 września 1957 roku. Swoją edukację rozpoczął już od najmłodszych lat.

"Nadzieja" na Rynku w Olsztynie 1
Fot: UG Olsztyn

W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

W jego dorobku artystycznym znalazła się m.in. replika drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago, jak również zaprojektowanie i zrealizowanie drewnianego kościoła wraz z wyposażeniem w Lawton w USA. Wykonał wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych.

Artysta tworzy w brązie, stali szlachetnej, drewnie, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje we własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia.

Swoje inspiracje Pan Michał czerpie z natury i codziennej obserwacji, dlatego w jego pracach widać wykorzystany motyw zwierzęcy, jako nośnik wartości nieskalanych. Przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny.

Inne rzeźby z cyklu ,,Cywilizacja’’ w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne.

[post_gallery]