14 czerwca 2020 r. odbyła się uroczysta Msza Święta na Miejscu Straceń w Olsztynie upamiętniająca pomordowanych w czasie II Wojny Światowej przez okupantów niemieckich. Termin zbiegł się z rocznicą haniebnego, moskiewskiego Procesu Szesnastu.
W latach 1938-1945 w lesie olsztyńskim doszło do masowego mordu. Wiązało się to m.in. ze wcielanymi przez Niemców planami eksterminacji polskiej inteligencji. Wśród ofiar niemieckiej akcji „AB” byli przedstawiciele miejscowych elit, urzędnicy, politycy, księża katoliccy, nauczyciele, przedstawiciele wolnych zawodów, rzemieślnicy, nawet studenci i uczniowie, a także mieszkańcy Częstochowy i Radomska przywożeni z więzień i akcji pacyfikacyjnych.
Dodatkowo 18 czerwca przypada 75. Rocznica tzw. „Procesu Szesnastu”, który odbył się w Moskwie. Był to proces przywódców polskiego państwa podziemnego, toczący się przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR. Oskarżono ich o działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Był to pokazowy proces polityczny.
W 18 zbiorowych grobach na Olsztyńskim „Miejscu Straceń” spoczywa 1968 ofiar niemieckiego okupanta. W latach 1942-1943 przywożono tu także ledwo żywych radzieckich żołnierzy z lagrów z Częstochowy i dobijano ich strzałem w tył głowy. Ofiary zbrodni były chowane na miejscu, a ślad po pochówku był dobrze maskowany. Po wojnie odbyła się ekshumacja zwłok. Przy największej mogile po wyzwoleniu postawiono dębowy krzyż upamiętniający tamtą zbrodnię. Cmentarz i pomnik powstał w latach 60, płaskorzeźby przedstawiające scenę pożegnania ludzi idących na śmierć autorstwa Władysława Łydżby, ustawiono tam w latach 80. XX wieku.
We Mszy świętej celebrowanej przez ks. Tomasza Gila, proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Olsztynie i ks. Prałata Ryszarda Grzesika uczestniczyli: poseł na Sejm RP – Lidia Burzyńska, Wójt Gminy Olsztyn – Tomasz Kucharski, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Częstochowy – Grzegorz Papalski, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn – Janusz Konieczny wraz z radnymi oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich na czele z p. Stefanem Stochlem z Olsztyna.
Po Mszy świętej odbył się Apel Poległych, który odczytał podporucznik Adam Dłużniak, a delegacje złożyły w hołdzie poległym wieńce i kwiaty. Wartę honorową przy pomnikach sprawowali harcerze z 160 Częstochowskiej Drużyny Harcerskiej „Desant” i 88 Środowiskowej Drużyny Starszoharcerskiej „Zośka”. Oprawę muzyczną zapewnili członkowie Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn „Sempre”
[post_gallery]
(Źródło: Gmina Olsztyn)