Wakacje ruszyły pełną parą, jednak wiele nastolatek i nastolatków niekoniecznie zamierza spędzić ten czas wyłącznie rozrywkowo. Część chce wówczas zarobić na własne potrzeby, imając się różnych zajęć.
Wbrew pozorom na rynku pracy nieletni wcale nie muszą zbyt długo szukać, by znaleźć dla siebie odpowiednią profesję, choćby na czas wakacji właśnie. Mało tego, praca ta może być całkowicie legalna, bowiem podparta odpowiednią umową.
Wiek a praca
Osoby nieletnie po przekroczeniu odpowiedniego wieku, mogą być zatrudnione w oparciu o określone warunki. Od 1 września 2018 roku pracować na podstawie umowy o pracę mogą legalnie osoby od 15 roku życia. Do 31 sierpnia 2018 roku Kodeks pracy dopuszczał pracę młodocianych od 16 roku życia.
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Dodatkowo § 2 Kodeksu zaznacza, że zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat, choć istnieje kilka wyjątków od tej reguły.
Zatem według Kodeksu, można zatrudnić pracownika w wieku 15, 16, 17 lat, jeśli ukończył szkołę podstawową oraz jeśli ten przedstawia świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.
Osoba, która ukończyła szkołą podstawową, jednak niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat, w formie nauki zawodu, tj. tylko w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
Czas pracy młodocianego
Ściśle ustalone reguły dotyczą również czasu pracy młodocianych. 8 godzin na dobę może pracować osoba powyżej 16. roku życia, która została zatrudniona w celu przygotowania zawodowego.
Młodocianego nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej (między godz. 22 a 6). Przerwa w pracy, obejmująca porę nocną, powinna trwać co najmniej 14 godzin. W tygodniu niepełnoletni powinien mieć również zapewnioną 48-godzinną przerwę w pracy, obejmującą niedzielę.
Jeśli młodociany jest zatrudniony w innym celu niż przygotowanie zawodowe i jest w trakcie odbywania zajęć szkolnych, czas jego pracy nie może przekraczać 12 godzin tygodniowo (w dniu lekcyjnym dozwolone są maksymalnie 2 godziny pracy). W okresie ferii szkolnych czas pracy to maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu (a w przypadku osób do 16. roku życia — maksymalnie 6 godzin na dobę).
Jaka praca?
Najbardziej popularne zajęcia, które może wykonywać osoba nieletnia, to np. praca w restauracji jako kelner/ka lub pomoc w kuchni, przy zbiorze owoców czy warzyw, w sklepie na kasie, jak i przy wykładaniu towaru bądź przy kolportażu ulotek albo gazet.
Odrobinę mniej popularne jest zajęcie wyprowadzania psów lub opieka nad innymi zwierzakami, niekoniecznie czworonogami. Ponadto nieletni może też prowadzić bloga czy kanał na You Tube, zatrudnić się w sklepie internetowym, czy jako grafik/czka komputerowy/a. Wybór jest spory, bowiem pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby poniżej 18 roku życia do pracy.
Jeśli natomiast jesteś już pracownikiem i marzysz o zmianie profesji, warto zapoznać się z artykułem, który mówi o tym, jak znaleźć idealną pracę. Znajdziesz go pod tym linkiem.
Linda Nocoń