fbpx

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie zaprasza!

„Miłość żąda ofiary, a historia pamięci” takie hasło przewodzi Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie. Upamiętnia ono polskich bohaterów oraz wkład naszego kraju w walkę o wolność i pokój.

Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie  zawdzięczało tak wiele tak  nielicznym”. Te słowa dotyczą oczywiście bohaterów Dywizjonu 303 (zwanego też  „Dywizjonem Kościuszkowskim”). Był on jednym z polskich dywizjonów myśliwskich w Wielkiej Brytanii. Zorganizowano go w Polskiej Bazie Lotniczej w Blackpool w sierpniu 1940 roku, z pilotów, którzy (chcąc kontynuować walkę przeciw hitlerowskim Niemcom) po upadku kampanii wrześniowej przedostali się do Rumunii, a następnie do Anglii. Znakami rozpoznawczymi Dywizjonu były: szkarłatne szaliki pilotów i litery RF wymalowane po obu stronach kadłubów samolotów.

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie zaprasza! 1

Bohaterskich pilotów upamiętnia Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha znajdujące się w miejscowości Napoleon koło Częstochowy. Powołano je do życia 10 października 2017 roku (zostało wpisane do wykazu muzeów prowadzonym w biuletynie informacji Publicznej pod pozycją 384 jako Prywatne Muzeum Lotnictwa.). Misją obiektu jest kultywowanie pamięci o polskich bohaterach oraz tworzenie i umacnianie postaw patriotycznych, jak również popularyzacja historii Polski i jej wkładu w walce o wolność i pokój.

Muzeum w Napoleonie poświęcono Lotnictwu Polskiemu od początków awiacji po czasy obecne, ze szczególnym naciskiem na okres II Wojny Światowej i Bitwy o Anglię. Całość przedsięwzięć związanych z powstaniem muzeum i ekspozycji jest sfinansowana przez pana Tomasza Kajkowskiego, byłego żołnierza zawodowego 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca.

W swoich założeniach Muzeum 303 realizuje misje upowszechniania wśród młodzieży szkolnej i osób dorosłych historii Lotnictwa Polskiego od początków awiacji na terenach II RP poprzez udział polskich lotników na frontach II wojny światowej po teraźniejszość. 

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie zaprasza! 2

Muzeum od początku założyło sobie ambitne plany. Dowodem tego jest fakt, że już na początku działalności, w 2018 roku zaangażowało się w potrójne obchody 100-lecia: Lotnictwa Polskiego, Odzyskania Niepodległości i RAF-u. Muzeum 303 czynnie uczestniczyło w bardzo wielu wydarzeniach związanych z tymi rocznicami. Co więcej, znalazło się w składzie Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Lotnictwa przy Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, bardzo ściśle współpracowało również z Biurem Organizacyjnym Air Show 2018 Radom (organizując Strefę Historyczną „Strefa 303”).

W zbiorach Muzeum 303 znajduje się kilkaset eksponatów. Wystawa stała obejmuje mundury, kombinezony, kurtki lotnicze, elementy wyposażenia, dokumentacje bojową, zdjęcia, odznaczenia, rzeczy osobiste pilotów oraz wiele innych ciekawych pamiątek. Tylko ostatnio do zbiorów zakupiono pamiątkę z dedykacją dla dowódcy Dywizjonu 303 z roku 1940 – kapitana pilota Adama Kowalczyka. Z kolei ekspozycja zewnętrzna wzbogaciła się o samolot AN2 „Antek” (można nawet wejść do kabiny pilotów!).

Muzeum 303 im. ppłk pil. Jana Zumbacha w Napoleonie zaprasza! 3

Muzeum 303 zaprasza zarówno grupy zorganizowane i szkoły, jak i osoby indywidualne. Godziny otwarcia: poniedziałki, środy i piątki – od godz. 9 do 16, niedziele – od godz. 10 do 18 (we wtorki, czwartki i soboty obiekt jest zamknięty). Tel. 795 303 303, 698 240 303. Informacje i szczegóły: www.muzeum303.pl, www.facebook.com/muzeum303.

Warto dodać, że w maju tego roku przy ulicy Zatorskiej 2 w Wadowicach powstało nowe muzeum – Muzeum 303. Organizatorem wadowickiej filii jest Stowarzyszenie Muzeum 303, które posiada swoje jednostki muzealne także w miejscowości Napoleon oraz Gierłoż (województwo warmińsko-mazurskie). Na odwiedzających czekają wyjątkowe eksponaty i jedyne w swoim rodzaju sylwetki wielkich postaci polskiej historii ostatniego stulecia.

red., mat. Muzeum 303, fot. Remigiusz Idzik, AK

Czytaj także: Galeria 4 Arte. Historia pamiętana, ale wcale nie znana

wyniki wyborów
https://www.kotly-patrzyk.pl/
https://www.kotly-patrzyk.pl/oferta/pompy-ciepla/