Murale sposobem na upiększanie miast. „Modzie” tej nie oparła się także Częstochowa. Od kilku lat w mieście przybywa tych malowideł ściennych.
Murale do Europy, a potem także Polski „przywędrowały” z Meksyku, gdzie były bardzo popularne z połowie ubiegłego wieku. Ozdabiano nimi wiele urzędów i budynków użyteczności publicznej. U nas zaczęto je malował tworzyć najpierw przede wszystkim po to, aby zakryć niezbyt estetyczne budynki.
Z artystycznymi malowidłami, których autorami są plastycy i malarze mamy do czynienia od lat 90. XX wieku.
Teraz spotkać je można w każdym, mniejszym lub większym mieście. Na stałe wpisały się również w krajobraz Częstochowy.
Oto kilka z nich:
1. „Świtezianka”
Mural znajduje się w dzielnicy Trzech Wieszczów. Powstał w 2014 roku.
Portret tytułowej bohaterki ballady Mickiewicza namalował Michał Błach, a wizerunku użyczyła modelka Ewa Kępys. Całość inspirowana była zdjęciem, które wykonała Joanna Kustra. Autorem muralu jest Michał Błach.
2. „Oko Cyklopa”
Ten mural również namalowano z 2014 roku. Znajduje się w bramie w bramie przy Alei Najświętszej Maryi Panny 65. Jego autorem jest częstochowski artysta Jacek Sztuka. Ten
niecodzienny obraz powstał w ramach odbywającej się latem w mieście akcji „Aleje, tu się dzieje!”.
3. „Wieża Babel”
Obraz ten odsłonięto także w 2014 roku, jesienią. Jego autorem jest znany częstochowski artysta Tomasz Sętowski. Ogromne malowidło znajduje się na ścianie szczytowej ośmiopiętrowego budynku, w którym mieści się m.in. Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater przy ul. Dąbrowskiego 1.
4. „Strażnik Czasu”
Największy, nie tylko w Częstochowie, mural o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Zdobi ścianę kamienicy przy al. Wolności 19, od strony Placu Rady Europy. Malowidło wita podróżnych wysiadających z pociągów na Dworcu Głównym PKP w Częstochowie. Pomysłodawcą tego dzieła jest znany częstochowski zegarmistrz i jednocześnie właściciel budynku – Stefan Rybicki (jego podobizna znajduje się na muralu), a projektantem i wykonawcą był Tomasz Sętowski, autor „Wieży Babel”.
5. „Janosik”
Ten mural, to hołd dla znanego aktora, odtwórcy roli tytułowej w telewizyjnym serial „Janosik” Marka Perepeczki, dyrektora częstochowskiej sceny, który mieszkał i zmarł w naszym mieście w 2005 roku. Znajduje się on na bloku przy ulicy Staszica. Wybór budynku, na którym powstał mural nie jest przypadkowy. Janosik spogląda na przechodniów przechodzących nie tylko ulicą Staszica, ale także ulicą noszącą imię Marka Perepeczki.
Mural powstał z inicjatywy Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, do której należy blok. Autorem dzieła jest częstochowski artysta Michał Błach, autor kilku murali w Częstochowie, m.in. Świtezianki, w dzielnicy Trzech Wieszczów.