Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie RESCUE TEAM rozpoczął nowy projekt pod hasłem Akademia Pierwszej Pomocy dla NGO”. Skierowany do członków organizacji pozarządowych. W ramach tego projektu od lipca do grudnia organizowane będą bezpłatne warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.
Uczestnicy warsztatów zdobędą niezbędną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną na temat postępowania w stanach zagrożenia życia i zdrowia.
Warsztaty zostały podzielone na dwa moduły:
I moduł — Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia — w tym module uczestnik dowie się m.in. jak rozpoznać zatrzymanie akcji serca oraz jak wykonywać resuscytację, co zrobić przy zadławieniu, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej, kiedy i jak wezwać pogotowie.
II moduł — Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia zdrowia — w tym module uczestnik dowie się m.in. jak postępować przy omdleniu, co zrobić przy ataku padaczki, kiedy wezwać pogotowie przy urazie, jak różnicować ból w klatce piersiowej, kiedy podać ampułko strzykawkę w cukrzycy, jak postępować przy udarze mózgu, kiedy mierzymy ciśnienie tętnicze.
Zajęcia odbywać się będą w każdą pierwszą środę miesiąca od lipca do grudnia (z wyjątkiem 9 lipca) w godzinach 9:00-14:00 w Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21, Sala Błękitna.
Zajęcia kończyć się mają testem oraz zdobyciem przez kursantów zaświadczeń o przebytym szkoleniu.
Terminy szkoleń:
I moduł — Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia: 9, lipca, 4 września, 6 listopada.
II moduł — Pierwsza Pomoc w stanach zagrożenia zdrowia: 7 sierpnia, 2 października, 4 grudnia.
Liczba miejsca na warsztatach jest ograniczona. W jednym terminie szkolić się może jednocześnie maksymalnie 30 osób. Z uwagi na to, jedna organizacja może zgłosić maksymalnie 2 swoich członków.
Zapisy odbywają się online. Formularz zgłoszeniowy znajduje się pod adresem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMqF9Br7M31TDDzdHK1hI-9d53BWsXwFah7-iCEpmchDNqSw/viewform
Informacje na temat kursów udzielane są także telefonicznie pod numerem: 794 484 999.
Głównym organizatorem jest Sztab Ratownictwa i Łączności w Częstochowie.
Partnerami projektu są: Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomi Społecznej, Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A, Miasto Częstochowa, Wydział Polityki Społecznej, Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych, SP ZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie, Wojewódzki Szpital Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie, SP ZOZ Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.