fbpx

Monitoring stanu rzek w Częstochowie

We wtorek, 6 lutego w Częstochowie wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. Dzień później prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk wraz ze służbami kryzysowymi sprawdzał stan zabezpieczenia przed powodzią.

Jak już informowaliśmy, decyzja o wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego związana była z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na odcinkach rzek w granicach miasta, a także podniesieniem stanów wody w rzekach na terenie okolicznych gmin.

Po ostatnich intensywnych opadach w Częstochowie doszło też do lokalnych podtopień, będących efektem ograniczonych możliwości odprowadzania dużej ilości wód opadowych przez sieć kanalizacyjną.

Monitoring stanu rzek w Częstochowie 2
mat. UM Częstochowy

Dzień po wprowadzeniu stanu pogotowia przeciwpowodziowego (tj. 7 lutego) prezydent Częstochowy wraz z naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Rafałem Kusalem oraz przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej  sprawdzali stan techniczny wałów przeciwpowodziowych w kilku miejscach.

Krzysztof Matyjaszczyk był także w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nadzorował tam prace związane z monitoringiem rzek oraz związane z generowaniem bazy danych na temat sił i środków niezbędnych do wykorzystania w sytuacji przeciwpowodziowej.

Środowe spotkanie służyło również zaplanowaniu dalszych czynności organizacyjnych i technicznych w celu minimalizacji potencjalnych zagrożeń dla życia, zdrowia, mienia oraz zagrożenia środowiska. To realizacja obowiązku wynikającego z wprowadzenia przez Wojewodę Śląskiego stanu pogotowia przeciwpowodziowego m.in. na terenie naszego miasta.  

Monitoring stanu rzek w Częstochowie 3
mat. UM Częstochowy

W ocenie miejskich służb antykryzysowych sytuacja w Częstochowie jest na razie stabilna. Rzeki znajdują się w korytach, natomiast niezbędny jest stały monitoring ich poziomu, stanu wałów oraz innych elementów systemu zabezpieczenia przez powodzią.      

Warto dodać, że w związku z obecną sytuacją drożność melioracyjnych rowów odwadniających sprawdzali dziś pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM.   

Magistrat podkreśla, że Częstochowa ma dobrze wyposażony magazyn przeciwpowodziowy, system telemetrycznego monitoringu rzek (badania poziomu wody) oraz rozbudowany system ostrzegania z użyciem syren alarmowych. System monitoringu poziomu rzek zrealizowany został z budżetu miasta. Zaprojektował go natomiast, wybudował oraz zarządza nim od roku 2021 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ostatnich latach miasto przeprowadziło też kilka dużych inwestycji odwodnieniowych zapobiegających lokalnym podtopieniom. Kosztem blisko 60 mln zł odwodniona została część Grabówki, Kiedrzyna, Północy oraz zlewni ul. Traugutta. Miejski Zarząd Dróg odwodnił także ostatnio ulicę Jesienną przy okazji inwestycji drogowej, a w planach odwodnieniowych jest obszar na styku dzielnic Parkitka i Grabówka.

Władze miasta i lokalni samorządowcy zabiegają również o realizację inwestycji w przebudowę i konserwację wałów na terenie Częstochowy przez państwową spółkę Wody Polskie, będącą administratorem rzek oraz wałów. Ostatnim większym przedsięwzięciem w tym zakresie jest prowadzona etapami od 2019 r., rozbudowa wałów kanału Kucelinki (mających 14 km długości).

red., mat. UM Częstochowy