„Przygoda Nelly”, „Sugar Man”, „The Square”, „Winni”, „Zdrajca” – to filmy, które polecamy na ostatni weekend listopada. Ponownie wybraliśmy je z oferty platformy mojeekino.pl. Kto obejrzy je w sieci, wspomoże działalność kina OKF w Częstochowie.
Po raz kolejny polecamy naszym Czytelnikom filmy, które warto obejrzeć przez weekend. Zwłaszcza, że przez najbliższe tygodnie wszystkie kina – w tym OKF w Częstochowie – pozostaną zamknięte dla widzów. Jak już pisaliśmy, okazją by nie rezygnować w tym czasie z magii kina, a przy tym wesprzeć instytucje kultury jest platforma mojeekino.pl.
Wśród uczestników akcji znalazł się oczywiście Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, który poleca kinomanom filmowe propozycje. Chcąc wesprzeć tę instytucję należy przy zakupie biletu w sieci wybrać kino OKF ILUZJA.
Tydzień temu polecaliśmy filmy “Córka trenera”, “Deerskin”, “Kult. Film”, “Nic bez nas” oraz “Zaginiona dziewczyna”. Teraz mamy kolejną piątkę, przedstawioną w kolejności alfabetycznej. Za dostęp do wybranego tytułu na 48 godzin należy zapłacić 15 zł.
1. PRZYGODA NELLY
Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Wszyscy wybierają się na wspaniałe wakacje, a tylko Nelly musi jechać z rodzicami do Rumunii. Od początku jest okropnie – nie zdołali nawet dolecieć do Sibiu, bo zepsuł się samolot. Do tego okazuje się, że to nie zwykły rodzinny wyjazd. Ojciec nadal jest w pracy. On i te jego elektrownie wiatrowe. Jakby tego było mało, nikt nie uprzedził Nelly, że mają się tu wkrótce przeprowadzić. Czy może być gorzej? Może – dziewczyna zostaje porwana. A to dopiero początek jej przygody!
„Przygoda Nelly”. Reżyseria: Dominik Wessely. Obsada: Flora Thiemann, Julia Richter, Kai Lentrodt. Kino familijne, Niemcy 2016, 98 minut. FILM PREZENTOWANY W RAMACH DNI FILMU NIEMIECKIEGO.
2.SUGAR MAN
Niewiarygodna, a jednocześnie prawdziwa opowieść o zapomnianym piosenkarzu, któremu wróżono karierę na miarę Boba Dylana, a który przepadł bez wieści na początku lat 70.
Historia wielkiej determinacji dwóch fanów muzyka, którzy postanowili odkryć okoliczności jego życia i tajemniczej śmierci. Trzy dekady poszukiwań, pozwoliły im poznać prawdę o wspaniałym człowieku. A teraz dzięki nim świat poznał tę fascynującą i pełną optymizmu historię, która przekracza najśmielsze fantazje.
To najczęściej nagradzany dokument 2012 roku, laureat sześciu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach i jeden z oscarowych faworytów.
„Sugar Man”. Reżyseria: Malik Bendjelloul. Dokumentalny, Szwecja, Wielka Brytania 2012, 87 minut.
3.THE SQUARE
Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?
„The Square” to czarna komedia nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Film Rubena Östlunda („Turysta”), z Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominikiem Westem („Dumni i wściekli”) i Claesem Bangiem w rolach głównych, wywołał zachwyty i dziki śmiech podczas pokazu w Cannes. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Östlund serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. Oferując nieoczekiwany bonus w postaci jednej z najśmieszniejszych erotycznych scen roku – a może nawet wszech czasów – szwedzki reżyser stworzył jeden z najzabawniejszych filmów pokazanych i wyróżnionych główną nagrodą najważniejszego festiwalu filmowego na świecie.
„The Square” . Reżyseria: Ruben Östlund. Obsada: Dominic West, Elisabeth Moss, Claes Bang. Dramat, Szwecja, Niemcy, Francja, Dania 2017, 146 minut.
4.WINNI
Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym.
Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia – były funkcjonariusz policji – z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie – irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.
„Winni”. Reżyseria: Gustav Möller. Obsada: Jakob Cedergren, Jessica Dinnage, Omar Shargawi, Johan Olsen, Jacob Lohmann, Katinka Evers-Jahnsen. Thriller, Dania 2018, 86 minut.
5. ZDRAJCA
Nagrodzony kilkunastominutową owacją na festiwalu w Cannes, gdzie startował w konkursie; oparty na faktach „Zdrajca” w zaskakujący, świeży sposób podejmuje temat mafii. A to za sprawą charyzmatycznego bohatera, który jest zarazem ścigającym i ściganym; wstrząsającego obrazu korupcji i przemocy trawiących Sycylię, wnikliwego portretu mafijnej ośmiornicy, której macki sięgały daleko poza wyspę. Zrealizowany z epickim rozmachem, film Marca Bellocchio już od pierwszej sceny chwyta za gardło, wciągając w mroczny świat zbrodni, ucieczek, kłamstw i sądowych potyczek.
W centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę, czyli mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maksiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji. Było to największe w historii zwycięstwo państwa nad mafią. Fascynujące ekranowe dochodzenie skupia się na przemianie Buscetty, dla którego La Cosa Nostra, czyli „nasza sprawa”, zaczęła znaczyć coś zupełnie innego, niż chcieliby szefowie klanów.
„Zdrajca”. Reżyseria: Marco Bellocchio. Obsada: Pierfrancesco Favino, Luigi Lo Cascio, Fausto Russo Alesi, Fabrizio Ferracane. Kryminał, Włochy, Francja, Niemcy, Brazylia 2019, 147 minut.
Redakcja (mat. mojeekino.pl)