9 lipca 2020 roku ruszyła kampania profilaktyczno-informacyjna „Misie i dzieci toną po cichu”. Pomysłodawcą jest Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowa i Starostwem Powiatowym w Częstochowie.
Śmiertelnych wypadków nad wodą z roku na rok niestety nie ubywa. Słoneczny gorący dzień wręcz zachęca, by wybrać się gdzieś nad wodę i przy okazji w nie sie ochłodzić. Według policyjnych statystyk utonięcie to trzecia z przyczyn śmierci dzieci i młodzieży do lat 18. Bardzo często do utonięć przyczynia się niestety alkohol i brawura.
Spożywany alkohol przed i w trakcje kąpieli powoduje, że zaczynamy bardzo ufać naszym umiejętnościom pływackim, co później przeradza się w brawurę. Niestety tyczy się to również rodziców czy innych opiekunów, którzy zabierając nad wodę małe dzieci, w czasie wypoczynku spożywają alkohol. Zmniejsza się wtedy ich koncentracja, a co za tym idzie poświęcenie uwagi dzieciom, które w tym czasie beztrosko bawią się w wodzie.
Przez to, że maluchy nie czują strachu przed wodą, a jedynie a jedynie odczuwają fascynację, ciekawość i pewność siebie, są bardziej podatne na utonięcie. Opiekun dziecka jest zobligowany do zwracania uwagi, gdzie przebywa i co robi w danym momencie jego pociecha, jak również wyjaśnienia zasad bezpieczeństwa. Wytłumaczenia, co można, a czego nie można robić nad wodą.
Stąd też profilaktyczna akcja „Misie i dzieci toną po cichu”. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające ze spożycia alkoholu nad wodą podczas sprawowania opieki nad najmłodszymi. To nieodpowiedzialność niosąca za sobą niebezpieczeństwo, kalectwo, a czasem śmierć.
Ciche tonięcie nie wygląda tak jak pokazują to w filmach, głośne wołanie o pomoc czy wymachiwanie rękoma. W rzeczywistości osoba, która się topi nie potrafi wynurzyć się na powierzchnię wody, by nabrać powietrza. Wygląda to tak, jakby pływak nurkował, czy udawał „rekina”, bo jego ciało znajduje się tuż pod powierzchnią wody. Sprawia wrażenia, jakby robił sobie żarty. Dla osoby postronnej jest to mylące, dla osoby tonącej – śmiertelne.
Kampania przypomina: „Piłeś – nie wchodź do wody, opiekujesz się dziećmi – nie pij!”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Do akcji włączyli się również: KRUS, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie, częstochowski Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie oraz Zarząd Terenowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie.
Organizatorzy proszą, by w czasie pobytu nad wodą kierować się podstawową zasadą bezpieczeństwa, aby tegoroczne wakacje upłynęły nam wyłącznie w bardzo miłej i wesołej atmosferze.
[post_gallery]
(Źródło: KMP Częstochowa)