fbpx

Miejski Zarząd Dróg i Transportu szykuje historyczne inwestycje drogowe w Częstochowie

Miejski Zarząd Dróg i Transportu szykuje historyczne inwestycje drogowe w Częstochowie.

Za ponad 250 mln złotych przebudowane zostaną: częstochowski odcinek DK-1 oraz Droga Krajowa nr 46, czyli ulice: Główna i Przejazdowa.

Prace projektowe i przygotowania do obu zadań są tak samo zaawansowane i trwają równolegle – informuje rzecznik prasowy MZDiT Maciej Hasik. – Dokumentacja projektowa jest de facto gotowa, pozostały detale do sfinalizowania. Trwają uzgodnienia branżowe i budowlane, opracowywany jest projekt zieleni. Jednocześnie postępują uzgodnienia części dokumentacji z ministerstwem.

Przewidujemy, że po wakacjach będzie można złożyć wnioski o pozwolenie na budowę, a w konsekwencji na jesieni rozpocząć właściwe prace w terenie – dodaje rzecznik.Zakres prac na obu drogach jest olbrzymi, nic więc dziwnego, że i koszty wielkie. Oba zadania będą realizowane z udziałem środków unijnych.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu szykuje historyczne inwestycje drogowe w Częstochowie 2

Przebudowa DK-1 od węzła z al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej, to de facto wymiana wszystkiego, copod ziemią i nad ziemią: droga, chodniki, drogi rowerowe, kładki, zburzenie estakady na Rakowie i wybudowanie nowej. Projekt zakłada ponadto powstanie dwóch kolejnych estakad przy Legionów i Krakowskiej oraz montaż nowego oświetlenia. Koszt całości to około 179 mln zł.

Za około połowę tej kwoty, bo 98 mln złotych natomiast ma być przebudowy częstochowski odcinek DK-46, czyli ulice: Główna i Przejazdowa. Prace prowadzone będą od skrzyżowania z ul. św. Jadwigi do węzła A1.

Tutaj także wymienione na nowe będzie praktycznie wszystko, co pod ziemią i na ziemi – przekazuje rzecznik prasowy MZDiT. – Inwestycja obejmie również nowy ślad drogi krajowej, tzw. obejście ul. św. Barbary — od skrzyżowania z ul. św. Jadwigi i św. Barbary, gdzie powstanie rondo. Droga odbije wzdłuż linii PKP i dojdzie do ul. Pułaskiego niedaleko węzła i dworca, to pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z okolic centrum, Podjasnogórskiejczy części Gnaszyna – uzupełnia Maciej Hasik.

Obie inwestycje są jednymi z największych zadań drogowych realizowanych w historii Częstochowy. Obie także powinny się zakończyć, jak planuje miasto, w okolicach końca roku 2022.(Tekst i fot. IBS)