fbpx
Strona głównaZdrowieMiejski Szpital Zespolony w Częstochowie. Jak zadbać o nastrój chorych?

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie. Jak zadbać o nastrój chorych?

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie nie tylko zabiega o finanse na cele ściśle medyczne, ale i nawiązuje współpracę z sektorem pozarządowym oraz instytucjami. Wszystko po to, by zarówno chorzy, jak i odwiedzający mieli lepsze warunki.

Miejski Szpital Zespolony wie doskonale, jak istotne są wszelkie udogodnienia dla pacjentów, ich bliskich czy samego personelu. Wiele kwestii przyczynia się bowiem do powodzenia rekonwalescencji i skrócenia jej czasu. A na tym przecież zależy wszystkim, którzy do szpitala trafiają… Liczy się zmniejszanie nieuniknionego stresu związanego z hospitalizacją, dbanie o nastrój chorych, o to, aby szpitalna rzeczywistość była też jak najmniej kłopotliwa dla ich krewnych i opiekunów.

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie. Jak zadbać o nastrój chorych? 1
fot. Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie

Częstochowski szpital współpracuje więc z różnymi fundacjami. Jedną z tych organizacji jest Fundacja Ronalda McDonalda. Przekazała ona szpitalowi osiem łóżek z myślą o rodzicach towarzyszących swoim dzieciom podczas leczenia. Łóżka trafiły na oddział pediatryczny w gmachu przy ul. Bony. Rola rodzica pozostającego przy dziecku w szpitalu jest niebagatelna – zwiększa się poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta, zmniejsza stres. Sprzyja to terapii oraz rekonwalescencji. Nowe łóżka są składane, łączą więc funkcje miejsc do spania i foteli. Warto dodać, że MSZ jest 19. placówką, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji Ronalda McDonalda.

Już od dwóch lat częstochowska placówka współpracuje również z Fundacją dr Clowna. Jej wolontariuszki i wolontariusze regularnie odwiedzają zarówno najmłodszych pacjentów, jak i podopiecznych oddziału geriatrycznego i zakładu opiekuńczo-leczniczego. Pandemia koronawirusa nie uniemożliwiła wcale wesołym clownom spełniania swojej misji niesienia chorym uśmiechu i odrobiny radości  – mimo sanitarnych obostrzeń. Przed szpitalnymi oknami odbywały się pokazy z tańcem, muzyką i olbrzymimi bańkami mydlanymi.

MSZ zwrócił się też z prośbą o wsparcie pewnego pomysłu do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. Chodziło mianowicie o zapewnienie chorym i personelowi stałego, łatwego dostępu do dobrej jakości wody pitnej. Częstochowskie Wodociągi zamontowały więc w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przy ul. Mirowskiej dostępne przez całą dobę źródełko. Korzystanie z niego jest zdrowym, higienicznym sposobem ugaszenia pragnienia. Można w nim także napełniać wodą butelki.

Równolegle szpital pozyskuje również wsparcie ze środków europejskich, źródeł państwowych; korzysta także z darowizn prywatnych firm. Przypomnijmy, że MSZ z powodzeniem ubiegał się o fundusze z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na zakup wyposażenia medycznego w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Szpitalowi przyznano sprzęt i środki ochrony o wartości ponad 3,6 mln zł. Pierwsza dostawa dotarła w czerwcu.

mat. MSZ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -