fbpx

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie hucznie fetowała jubileusz 45-lecia

W tym roku częstochowska Miejska Galeria Sztuki fetuje swoje 45-lecie. Główne obchody jubileuszowych uroczystości przypadły na sobotę, 12 listopada.

Przypomnijmy: historia Miejskiej Galerii Sztuki sięga 1977 r., gdy w Częstochowie,  wzorem innych miast wojewódzkich powołano Biuro Wystaw Artystycznych. W 1990 r. do struktur administracyjnych instytucji włączono Ośrodek Kultury Filmowej, który dziś znamy jako Kino Studyjne OKF „Iluzja”.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie hucznie fetowała jubileusz 45-lecia 2
Jubileusz 45-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Z kolei w 1995 r. miasto, w ramach tzw. programu pilotażowego, przejęło od państwa wszystkie instytucje kultury, w tym również Biuro Wystaw Artystycznych, które stało się instytucją samorządową z nową nazwą Miejska Galeria Sztuki.

Na kształt i charakter działalności Miejskiej Galerii Sztuki i Ośrodka Kultury Filmowej przez wszystkie minione lata oddziaływali pracujący tu ludzie. Szczęśliwie dla instytucji zawsze był to zespół ludzi kompetentnych i zaangażowanych, którzy swoją pracą przyczyniali się do upowszechniania kultury i budowania więzi z jej odbiorcami. Na czele zespołu stali zaś: Stanisław Banek (dyrektor BWA w latach 1977-1991), Wojciech Skrodzki (dyrektor BWA w 1991 r.), Marian Panek (dyrektor BWA i MGS w latach 1992 – 1997) oraz Czesław Tarczyński (dyrektor MGS w latach 1997 – 2014). Z kolei od 2015 r. Miejską Galerią Sztuki szefuje Anna Paleczek- Szumlas.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie hucznie fetowała jubileusz 45-lecia 3
Jubileusz 45-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

W jubileuszowym roku szczególnych wydarzeń nie brakowało. Tylko w ostatnim czasie instytucja zaprosiła na doskonałą wystawę street artu „Chmura” oraz zachwycający recital Hanny Śleszyńskiej.  Główne obchody jej urodzin przypadły jednak na sobotę, 12 listopada.

Uroczystości rozpoczęły się w sali kinowej OKF-u. Wśród znamienitych gości znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także innych instytucji kultury, artyści, przyjaciele galerii oraz jej byli i obecni pracownicy. Wszystkich powitała dyrektor Anna Paleczek-Szumlas.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie hucznie fetowała jubileusz 45-lecia 4
Jubileusz 45-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

-To święto podsumowuje dotychczasową działalności naszej galerii. Instytucji, która ma za zadanie wspierać artystów, promować sztukę, edukować, uwrażliwiać wszystkie pokolenia i mam nadzieję, że przez te 45 lat tak jest ona postrzegana. Jestem wzruszona, dlatego że czas bardzo szybko biegnie, dając z siebie wszystko i pracując w tak wielkim tempie. Ten jubileusz to nie tylko święto instytucji, ale przede wszystkim ludzi. Zespół, który tu zastałam i który obecnie tworzy wszystkie wydarzenia, ale też wielu artystów, którzy ten program tworzyli i będą tworzyć. Czuję ogromną odpowiedzialność za to, jak ta instytucja jest postrzegana – mówiła dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki.

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie hucznie fetowała jubileusz 45-lecia 5
Jubileusz 45-lecia Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie (fot. Robert Jodłowski/Miejska Galeria Sztuki)

Nie brakowało wspomnień, anegdot, podziękowań, wzruszeń i bogatych planów na przyszłość. Po oficjalnych przemówieniach zaproszeni goście zwiedzili wspólnie wystawę „Chmura”, a potem powrócili do sali kina OKF Iluzja, by wziąć udział w wyjątkowym, jubileuszowym koncercie „Jego Portret” z udziałem wybitnego pianisty Włodzimierza Nahornego. Jubilat wystąpił w towarzystwie Nuli Stankiewicz (śpiew), Janusza Strobla (gitara), Pawła Pańty (kontrabas) i Sebastiana Frankiewicza (perkusja).

AK