fbpx

Częstochowa: Kolejne 2 miejscowe plany zagospodarowania z pozytywną opinią

Dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, związane ze strefami oddziaływania istniejących elektrowni wiatrowych, zostały uchwalone przez częstochowskich radnych.

Pierwszy z planów dotyczy obszaru położonego w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza, w rejonie ulicy Rzepakowej (ok. 4 ha), drugi w dzielnicy Stradom, w rejonie ulic: Konwaliowej i Przestrzennej (ok. 70 ha). Oba obszary są w znacznej części zabudowane i zagospodarowane. Przeważa na nich funkcja mieszkaniowa i usługowa terenów i obiektów.

Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ww. obszaru ma związek z regulacjami prawnymi ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zawierającej zasady wyznaczania strefy oddziaływania elektrowni wiatrowych i wprowadzającej istotne ograniczenia nabytych praw do nieruchomości zlokalizowanych w obszarze strefy.

W wyniku wejścia w życie ww. ustawy w granicach strefy oddziaływania dwóch istniejących elektrowni wiatrowych – o mocy 500 kW i 300 kW – zlokalizowanych w Częstochowie, w rejonie ulicy Konwaliowej, znalazł się rozległy obszar o powierzchni ok. 300 ha, rozciągający się w promieniu ponad 1 km wokół wieży elektrowni o wyższej mocy.

Zgodnie z tą ustawą po dniu 16 lipca 2019 r. brak jest możliwości wydania decyzji administracyjnych w przedmiocie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla funkcji mieszkaniowej. Obowiązujące ograniczenia nie dotyczą funkcji innych niż mieszkaniowa oraz przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, remontu, montażu lub odbudowy budynku mieszkalnego albo o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa.

Brak możliwości lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej m.in. w rejonie ulic Konwaliowej i Przestrzennej oraz skrzyżowania ulic Kolorowej i Rzepakowej, nie jest zgodny z polityką przestrzenną miasta Częstochowy. Stąd zamiar wykorzystania możliwości prawnych przewidzianych w tej ustawie. Do 16 lipca br. gmina ma czas na uchwalenie planów miejscowych przewidujących lokalizację zabudowy mieszkaniowej na podstawie przepisów dotychczasowych, tj. bez zachowania kryterium odległościowego od elektrowni wiatrowych.

Dzięki uchwaleniu tych planów miejscowych budownictwo mieszkaniowe w tej części miasta nadal będzie mogło się rozwijać. Warto dodać, że w sprawie planów pozytywne opinie wydał m.in. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, stwierdzając, że obszary objęte planami są poza negatywnym wpływem (np. hałas) rzeczywistego oddziaływania elektrowni wiatrowych.

30 czerwca rusza także przetarg na 6 działek w obrębie Częstochowy. Aby poznać szczegóły, kliknij w ten link.

LN/UM Częstochowy