fbpx

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Przyczynia się on do pogorszenia stanu środowiska przyrodniczego. Został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi a także uświadomienie jak bardzo szkodliwy wpływ ma to powszechne zjawisko.  

Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem odbyły się w 1995 roku z inicjatywy Ligii Niedosłyszących. W Polsce zaś, zapoczątkowało je w 2000 roku Towarzystwo Higieny Akustycznej.

Hałas oraz wibrację przyczyną pogorszenia się stanu środowiska przyrodniczego, zakłócając jego naturalną wartość jaką jest cisza. Obniża to jakość oraz przydatność terenów rekreacyjnych, leczniczych, zmieniają zachowania ptaków a także innych zwierząt, co skutkuje zmianą siedlisk a także zmniejszeniem liczby składanych jaj.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem 2
mat. UG w Poraju

Zagrożenie hałasem rośnie razem z rozwojem cywilizacyjnym oraz coraz większą działalnością człowieka. Największe niebezpieczeństwo stanowi hałas, który jest powodowany ruchem drogowym, kolejowym czy także lotniczym. Wzrasta bardzo szybko, zwłaszcza w dużych miastach oraz na terenach silnie zurbanizowanych. Hałas można opisać jako uciążliwy dźwięk o częstotliwości 65-70 decybeli [dB]. Utrudnia to naukę, sen, pracę, koncentrację ale także i wypoczynek. Może być także czynnikiem uszkodzeń słuchu, zaburzeń sercowych, oddychania, bólów głowy czy nawet bezsenności. Przez hałas ludzie są zestresowani, nerwowi a także przewrażliwieni.

W środowisku hałas to wszystkie uciążliwe, nieprzyjemne oraz niepożądane dźwięki w danym czasie i miejscu. Powodowany on jest głównie przez działalność przemysłową, transport czy aktywność, która związana jest z rekreacją. Ograniczenie hałasu w środowisku uzyskuje się przy pomocy metod oraz sposobów technicznych a są nimi między innymi: wyciszenie ich źródeł, zabezpieczenie akustyczno-urbanistyczne (np. poprzez pasy zieleni, wały ziemne, wykopy czy ekrany akustyczne) i rozwiązania architektoniczne (np. rozpraszające dźwięki elewacje czy dźwiękoszczelne okna). Bardzo duży wpływa na jego zwalczanie mają obowiązujące przepisy prawne, dzięki którym istnieje możliwość kształtowania klimatu akustycznego, a tym samym ograniczenie wskazanego zagrożenia na danym terenie (rdoś).

K KIK