Poznaj historię swojego miasta

0
171

Pomóc w poznaniu historii Częstochowy ma nowy portal, który uruchomił lokalny samorząd. Strona została przygotowana z okazji mijających właśnie 800 lat od pierwszej oficjalnej wzmianki historycznej na temat Częstochowy.


Jak informuje częstochowski samorząd, w 1220 roku, w dokumencie biskup krakowskiego Iwo Odrowąża, po raz pierwszy odnotowana została nazwa miejscowa „Częstochowa”. Z tej okazji władze miejskie opracowały portal historyczny, na którym znaleźć można kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami z przeszłości miasta.

Z okazji osiemsetnej rocznicy wzmianki pisemnej na temat Częstochowy, miasto zaprasza częstochowian, ale nie tylko, w podróż historyczną. Wchodząc na stronę:  www.800.czestochowa.pl na opracowanej tam osi czasu obejrzeć można wybrane wydarzenia z życia Częstochowy.


„Zaczynamy od zaproponowania stu dat, których waga czasem jest nieporównywalna, ale zdecydowaliśmy się na takie zestawienie, by pokazać różne oblicza naszego miasta – informuje miasto. – Dzięki współpracy z Muzeum Częstochowskim i częstochowskim oddziałem Archiwum Państwowego zakres tematyczny będzie się powiększał”.
(Fot. UM Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here