Masz psa, to masz też obowiązki

0
412

Częstochowska Straż Miejska przypomina o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach psów.

Każdy właściciel czworonożnego pupila, w tym przypadku psa, jest za niego odpowiedzialny. Wiadomo, że  pies w domu pociąga za sobą dużą odpowiedzialność, dlatego nie każdy decyduje się na ten krok.

O pupila trzeba dbać. Wyczesywanie sierści, podcinanie pazurków, kąpiele, przytulanie, głaskanie, karmienie to tylko nieliczne czynności, jakie trzeba zrobić przy swoim psie.

Częstochowska Straż Miejska przypomina o tych obowiązkach, których niedopełnienie grozi karą grzywny. Mowa tu o sprzątaniu po swoim psie w czasie spaceru w miejscach ogólnodostępnych. Nie sprzątnięcie po czworonogu podlega zaśmiecaniu, a zaśmiecanie jest wykroczeniem.

Strażnicy miejscy od lat prowadzą na terenie miasta działania zmierzające do poprawy estetyki Częstochowy. W czasie szkolnych prelekcji w przedszkolach czy podstawówkach edukują dzieci i młodzież jak ważne jest sprzątanie po swoim psie. Proekologiczne akcje promowane są także w czasie spotkań z dorosłymi czy seniorami.

Bardzo ważne jest też wyprowadzanie psa na smyczy, a te agresywne dodatkowo w kagańcu.

Mając na uwadze Regulamin utrzymania czystości i porządku dla miasta Częstochowy – “osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do:

  • wyprowadzania psa na smyczy, a psa agresywnego na smyczy i w kagańcu;
  • niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta domowe na klatkach schodowych, na skwerach i trawnikach oraz w innych miejscach służących do publicznego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych)”.

Straż Miejska przypomina również, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt psy muszą posiadać obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here