Masz ochotę, posadź sobie drzewo

0
245

Samorząd częstochowski ruszył w jesienną akcją “Posadźmy drzewo”. Każdy, kto chce, w wyznaczonych przez miasto miejscach w Częstochowie może posadzić drzewo. Wystarczy zgłosić się w tej sprawie do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Akcję rozpoczęło posadzenie przy ul. Kanał Khona, nieopodal “Galerii Jurajskiej” trzynastu klonów. Teraz śladem samorządowców mogą pójść instytucje, firmy i osoby prywatne.

Masz ochotę, posadź sobie drzewo 1
 • Wszystkim nam zależy na tym, żeby zieleni w Częstochowie było jak najwięcej. Dlatego zachęcamy, aby sadzić nowe drzewa – zarówno na własnych działkach, jak i na gruntach miejskich – mówił w czasie wspólnej z radnymi inauguracji akcji prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Częściej mówi się o sytuacji, gdy jakieś drzewo na terenach miejskich musi zostać wycięte. Oczywiście każdego drzewa – niezależnie od okoliczności-szkoda. Jednak trzeba pamiętać, że tylko w obecnym i minionym roku Miejski Zarząd Dróg i Transportu, w ramach prowadzonych inwestycji, posadził lub jeszcze posadzi do końca roku blisko 2400 drzew i blisko 28 tysięcy krzewów, a Wydział Ochrony Środowiska UM – 1140 drzew i 8 tys. krzewów. Łącznie daje to ponad 3,5 tys. drzew i 36 tys. krzewów w ciągu dwóch ostatnich lat.
  Władze miejskie zachęcają częstochowian do akcji, argumentując, że każde posadzone drzewo będzie mieć pozytywny wpływ na miejską przestrzeń, a im więcej będzie w mieście drzew, tym czystsze będzie powietrze, którym wszyscy oddychamy.

  Działania pod hasłem: „Posadźmy drzewo w Częstochowie” to akcja zorganizowana w ramach programu “Zielona Częstochowa” zachęcająca do zasadzenia własnego drzewka w mieście w odpowiedzi na zmianę klimatu, zagrożenie smogiem oraz liberalizację przepisów ustawy o ochronie przyrody.
  Oto wykaz miejsc, w których częstochowianie mogą sadzić drzewa:
  1) ul. Czecha 25 – dz. nr 212/33 obr. 24
  2) aleja Marszałkowska – dz. nr 190/3 (przy ul. Jankowskiego)
  3) aleja Wojska Polskiego (za ekranami, przy MP nr 8) dz. nr 69/4, 68/1 obr. 373
  4) ul. Bardowskiego (w otoczeniu placu zabaw) dz. nr 1/41 obr. 279
  5) ul. Limanowskiego 152 – dz. nr 70/9 obr. 345
  6) bulwary nad Wartą (w okolicy Pomnika Chrystusa) dz. nr 162 obr. 22
  7) ul. Kukuczki przy Lesie Aniołowskim (w otoczeniu parku dla psów) dz. nr 162 obr. 22
  8) ul. Kukuczki (w otoczeniu rozdzielni gazu) dz. nr 5 160/2 obr. 22
  9) Promenada Czesława Niemena – odcinek przy Lesie Aniołowskim dz. nr 171/4 obr. 22
  10) ul. Sojczyńskiego-Warszyca – dz. nr: 166/16, 165/20, 163/19, 162/3, 244/1 obręb 24.
  Poza tymi lokalizacjami istnieje również możliwość posadzenia drzewa na innym tereny zieleni miejskiej, np. w pobliżu miejsca zamieszkania, oczywiście po uzyskaniu akceptacji Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta.
  Jak zapowiada miasto, konkretne miejsca do posadzenia drzewa będą każdorazowo wyznaczane przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, dlatego też o zamiarze przystąpienia do akcji należy informować wydział telefonicznie pod numerem tel. 34 3707 419 lub 34 3707 418 lub elektronicznie na adres: [email protected], aby umożliwić oznaczenie miejsca nasadzeń w terenie.
  Wydział Ochrony Środowiska przypomina, że sadzenia drzewek w okresie jesiennym rozpoczyna się w październiku i trwa do ok. połowy listopada. Natomiast w okresie wiosennym termin nasadzeń upływa, w zależności od warunków pogodowych, ok. 15 kwietnia.
  Miasto zwraca uwagę także na to, że nie wolno sadzić
  tzw. samosiewów wykopanych na naturalnych stanowiskach, takich jak lasy, pola porośnięte samosiewami, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że przesadzone drzewko nie przyjmie się na nowym terenie. Drzewo do nasadzeń w mieście pochodzić powinno ze sklepów lub szkółek zieleni.
  Jeśli chodzi o gatunki, jakie można sadzić, to wśród drzew liściastych zalecane są m.in.: jarząb, klon, dąb, lipa, jesion, grab, buk lub brzoza, a wśród iglastych: sosna oraz modrzew. Aby sadzenie powiodło się, warto zapytać fachowców, jak posadzić drzewa i jak duże muszą być sadzonki, aby na pewno przyjęły się w wybranym przez nas miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here