fbpx
Strona głównaZdrowieMarsz Różowej Wstążki. Akcja Częstochowskich Amazonek znowu zgromadziła tłumy

Marsz Różowej Wstążki. Akcja Częstochowskich Amazonek znowu zgromadziła tłumy

O tym jak ważna jest profilaktyka i regularne badania przekonywały Częstochowskie Amazonki. Z okazji Dnia Matki, przez centrum miasta przeszedł 15. Marsz Różowej Wstążki.

Skąd się wzięła różowa wstążka.

Różowa wstążka, od lat kojarzona jest z profilaktyką nowotworów piersi. Geneza noszenia kolorowej wstążki jako symbolu oczekiwania i nadziei sięga 1949 roku. Amerykańska pieśń marszowa opowiadała o kobiecie, która na znak pamięci o ukochanym nosiła na szyi wstążkę w kolorze żółtym. Kolor wstążki został zmieniony na różowy i od lat jest symbolem zarówno walki z chorobą jak i wiary w szczęśliwe zakończenie.

Data Marszu Różowej Wstążki nie była przypadkowa, bowiem jak co roku odbył się on w Dniu Matki, a hasło „Bądź zdrowa, Mamo” stanowiło jasny komunikat i najlepsze życzenia dla każdej mamy.

Regularne badania profilaktyczne są podstawą, by odkryć i zaatakować nowotwór jak najszybciej. Powinni o tym pamiętać zarówno starsi jak i niestety również młodzi ludzie, których ciężkie choroby także nie omijają.

Liczy się czas, nie pozwalajmy więc rakowi na dobre umościć się w naszym organizmie, badajmy się i działajmy.

Dużą grupę uczestników marszu stanowiła młodzież, a szczególnie młode dziewczęta. Pozwala to mieć nadzieję, że nowe pokolenia mają wiedzę i świadomość odnośnie chorób, które bywają podstępne, ale działania profilaktyczne pomagają zdusić problem zanim stanie się zagrożeniem życia.

Nie tylko o kobietach.

Marsz Różowej Wstążki zintegrował różne środowiska. Wzięli w nim udział radni, parlamentarzyści, wspomniana wcześniej młodzież, dzieci, ale także…motocykliści.

Mężczyźni również mogli sprawdzić się w roli motywatorów i namawiać swoich kolegów do profilaktyki nowotworów jąder. „Męskie” akcje edukacyjne tego typu, nie są aż tak częste jak te, kierowane do kobiet, jednak zawsze warto to zmienić i popularyzować zdrowe nawyki oraz regularne badania.

Porady i konsultacje.

Na Starym Rynku przygotowano stanowiska, przy których można było spotkać się z lekarzami (psychologami, onkologami) i skorzystać z darmowych konsultacji. Były również pokazy samobadania i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zaproszenie do wspólnej zumby było miłym i lekkim akcentem tego ważnego dnia. Bo w życiu najważniejsza jest…radość życia. Warto o nie dbać i jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Ford Puma hybrydowy SUV

Popularne

- Advertisment -Ford Puma hybrydowy SUV