Od 13 lipca Galerię Zwiastun częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki wypełnia malarstwo Anity Grobelak. Wystawę „Abstractio – status ontyczny” można oglądać do 29 sierpnia.
„Abstractio – status ontyczny” to tytuł najnowszej wystawy częstochowskiej artystki Anity Grobelak. Tym razem prezentowana jest ona w Miejskiej Galerii Sztuki (Al. NMP 64), a konkretnie w jej Galerii Zwiastun.
-Abstrakcja w twórczości Anity Grobelak jest najsilniejszym i najpełniejszym językiem poznawania, odczuwania oraz kontaktu z otoczeniem. Od niej wychodzi i do niej powraca na różnych etapach swojej działalności. Przetwarzając malarskimi środkami obrazy rzeczywistości lub mentalne doznania zmierza w kierunku transcendentnego poznania i autopoznania.Kolor, materia malarska i pozamalarskie środki artystycznego wyrazu budują w jej obrazach przestrzeń, jaką widz może odebrać intuicyjne, emocjonalnie lub intelektualnie. Bogactwo pojawiających się tutaj form implikuje rozmaite skojarzenia – czytamy o wystawie.
Jakie kwestie nurtują autorkę? Tytułowy status ontyczny abstrakcji, a przy tym też sposób istnienia i realności danego obrazu, jego bycia i intencjonalności, ale także aktualności i potencjalności.
Otwarcie wystawy zaplanowano na wtorek, 13 lipca na godz. 18. Potem wystawa będzie prezentowana aż do 29 sierpnia. Szczegóły: www.galeria.czest.pl.
Kim jest Anita Grobelak?
To absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie: Wydział Filologiczno – Historyczny (filologia polska), Wydział Pedagogiczny (pedagogika wczesnoszkolna); Wydział Artystyczny (wychowanie plastyczne) oraz Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza (malarstwo). Dyplom z wyróżnieniem obroniła pracowni profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno – Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel – Karankiewicz.
Od 2006 r. jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 r. Stowarzyszenia Yes, I can, a od 2019 r. członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 r. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. Po roku została właścicielką Galerii Teatr from, a w latach 2011 – 2016 była managerem artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (organizowała m.in. koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy i festiwale).
W latach 2006 – 2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu częstochowska Młoda Scena Artystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „Galeria Młodych Twórców” (2007-2008); 7×7 dni Fest (2011); Manufaktury książki (2012); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest także pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009 – 2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zobacz Częstochowę” i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018,2019); Urban Sketches in Lwów (2019); Międzynarodowego pleneru malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019); projektu „Generacje 2019”; kuratorem cyklu wystaw ekologicznych Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach oraz kilku wystawach w Polsce.
Na początku 2018 r. założyła Grupę artystyczną Atina. Artystka ma na swoim koncie stypendia Rektora WSP (1998, 1999, 2000) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy (2016). Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i instalacją. Uczestniczyła w ok. 140 wystawach zbiorowych, międzynarodowych, poplenerowych, pokonkursowych i indywidualnych. Organizowano je nie tylko w Polsce, ale też Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Holandii, Francji czy na Ukrainie. Prace Anity Grobelak znajdują się w prywatnych i zinstytucjonalizowanych kolekcjach krajowych i zagranicznych.
ZS
Czytaj także: eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców